İngiliz Rolls-Royce, Türkiye’nin yerli savaş uçağı projesinde kapsamı daralttı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiliz motor üreticisi  Rolls-Royce, Türkiye’nin yerli savaş uçağının motorunu geliştirmek için Kale Grubu ile birlikte yürüttüğü çalışmaların kapsamını daraltma kararı aldı.

Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, Rolls-Royce’un kararında geçen yıl Kale Grubu ile görüşmelerde fikri mülkiyetlerin paylaşılması ve projeye Katar-Türk ortaklı bir şirketin katılımıyla ilgili birtakım anlaşmazlıklar etkili oldu.

Rolls-Royce, Türkiye’nin ilk yerli savaş uçağı TF-X jetinin motorunu geliştirme projesinde Türk sanayi grubu Kale ile birlikte çalışıyordu. İngiltere Başbakanı Theresa May da dahil olmak üzere üst düzey İngiliz yetkilileri, Rolls-Royce’un anlaşmayı kazanması için yoğun bir şekilde lobi yapmıştı.

Rolls-Royce, Kale Grubu ile 2017 yılında uçak motoru üretmek için ortaklık kurmuştu. Söz konusu ortaklık, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan 133 milyon dolarlık savunma anlaşmasının ardından gerçekleşmişti.

İki şirket arasında kurulan ortaklık ile, TF-X veya Milli Muharip Uçak (MMU) adıyla bilinen yeni nesil savaş uçağı programında kullanılmak üzere motor geliştirilmesi hedefleniyordu.

Rolls-Royce’un CEO’su Warren East, şirketin TF-X projesini “büyük ölçüde daralttığını” ve “projede çalışanların başka projelere kaydırıldığını” söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus