Guantanamo’nun en genç tutsağının yaşadıkları çizgi roman oldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Muhammed el Garani isimli Çad asıllı genç, 14 yaşında girdiği Guantanamo’da 7 yıl tutuldu. Guantanamo’nun en genç tutsağı olarak bilinen Garani’nin yaşadıkları şimdi çizgi roman oldu.

Gazeteci Jérôme Tubiana tarafından yazılan Guantánamo Kid: The True Story of Mohammed El-Gharani adlı çizgi roman, SelfMadeHero adlı yayınevinden çıktı. Uluslararası Af Örgütü’nün desteğiyle yayımlanan romanın çizimleri ise sanatçı Alexandre Franc’a ait.

Muhammed el Garani, henüz 12 yaşındayken, Karaçi’de bulunan bir yerel camiye yapılan baskında gözaltına alınmış ve Pakistan güçleri tarafından El Kaide üyesi olduğu gerekçesiyle ABD hükümetine verilmişti. Böylelikle Guantanamo’ya gönderilen Garani, burada 7 yıl geçirmiş, 2009’da “düşman savaşçı” olduğu kanıtlanamadığı için serbest bırakılmıştı.

Gazeteci Jérôme Tubiana, Garani ile 2011 yılında tanıştıktan sonra iki hafta boyunca her öğlen bir araya gelmiş ve bu buluşmalarından yola çıkarak, London Review of Books için bir günlük yayınlamıştı

Jérôme Tubiana’nın konuk olarak, Guantánamo Kid: The True Story of Mohammed El-Gharani adlı yeni romanını anlattığı The Monocle Weekly‘nin podcast yayınını buradan dinleyebilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus