Etiyopya’daki uçak kazasında Kanadalı bir aile yok oldu; diplomatlar, BM çalışanları öldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Etiyopya’daki uçak kazasıyla ilgili soruşturma tüm hızıyla sürüyor. Kazaya karışan Boeing 737-MAX’ın uçuşlarını durduran ülkelere İngiltere ve Norveç de katıldı. Kazadan geriye, hayatını kaybeden 157 kişinin hikayeleri kaldı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye giden uçakta 149 yolcu ve sekiz mürettebat vardı. Kazada 32 Kenya, 18 Kanada, dokuz Etiyopya, dokuz İngiltere, sekiz İtalya, sekiz Çin, 8 ABD ve yedi Fransa vatandaşı hayatını kaybetti. Uçakta 35 ülkeden yolcular bulunuyordu.

35 ülkeden 157 kişi hayatını kaybetti, Kanadalı aile yok oldu

Uçaktaki 22 kişi, Birleşmiş Milletler çalışanıydı. Hepsi, Kenya’da düzenlenecek bir çevre toplantısına gidiyordu. Kazada, Kanadalı bir ailenin altı ferdi öldü. Kosha Vaidya, eşi Preirt Dixit, kzıları Ashka ve Anushka ile anneanne ve dedeleri hayatlarını kaybetti. Eğer Nairobi’ye varabilseydiler, kızlarının isteği üzerine safari de yapacaklardı.

Kenyalı Cedric Asiavugwa, ABD’deki Georgetown Üniversitesi’nde hukuk okuyordu ve ailesini ziyarete gidiyordu. Dünyanın en büyük restoran ve otel zincirlerinden olan Tamarind’in CEO’su Jonathan Seex de uçaktaydı.

Georgetown Üniversitesi öğrencisi Kenyalı Cedric Asiavugwa ailesini görmeye gidiyordu.

Nijerya doğumlu olan Pius Adesanmi, Afrika kıtasının en önemli çağdaş yazarlarından biriydi ve Carleton Üniversitesi’nin Afrika Çalışmaları Enstitüsü’nün direktörüydü. Rektör yardımcısı Benoit-Antoine Bacon yaptığı açıklamada, Afrika için önemli bir figür olan Adesanmi’nin ölümünün büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

Yazar Pius Adesanmi Afrika’nın en önemli çağdaş yazarlarından biriydi.

Kazada hayatını kaybeden Çin vatandaşı mühendis Jin Yetao dört yıldır Güney Sudan’da görevdeydi. Nairobi’ye, Kenya, Gabon ve Uganda’nın dahil olduğu bir eğitim programını gerçekleştirmek için gidiyordu.

İtalya’dan Sebastian Tusa, Sicilya Kültürel Miras Konseyi üyesiydi.

ABD’li Melvin ve Benett Riffel kardeşler bunun son maceraları olduğu bilmeden yola çıkmıştı. Melvin’in eşi Britney ilk çocuklarına hamileydi. Joanna Toole, BM Gıda ve Tarım Örgütü’nde çalışıyordu.
Arkadaşları Toole için, “Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye yardım etmeye tutkulu olan, kararlı biriydi” dedi.

Joanna Toole, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nde çalışıyordu.

Kuzey Kutbu Seferi Cruise Operatörleri Birliği’nden Fransız-İngiliz Sarah Auffret, bir çevre projesi hakkında konuşmak için Nairobi’ye gidiyordu.

Sarah Auffret, bir çevre projesi hakkında konuşmak için Nairobi’ye gidiyordu.

Kazada, Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın dokuz çalışanı da hayatını kaybetti.

Dünya Göç Organizasyonu çalışanı Anne Katrin Feihl, alanıyla ilgili eğitim almak için Nairobi’ye gidiyordu. Max Thabiso Edkins de Dünya Bankası’nın iklim değişikliği platformunda çalışıyordu. Slovak parlamenter Anton Hrnko, eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşamını kaybetti.

Victor Tsang, BM Kenya ofisinde çalışıyordu.

Hong Konglu Victor Tsang, BM Kenya ofisinde çalışıyordu. Çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma için önemli çalışmalar yürütüyordu. Aynı zamanda Hong Kong’daki Çin Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisiydi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus