“Suriye rejimi erkek mahkumlara cinsel şiddet uyguluyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suriyeli hak örgütü İnsan Hakları İçin Avukat ve Doktorlar tarafından dün yayınlanan rapora göre, Suriye rejimi güçleri erkek mahkumlara cinsel şiddet uyguluyor.

Washington Post’un haberine göre grubun konuştuğu eski tutuklular, güvenlik güçlerinin tecavüz, kısırlaştırma, bağlama, yakma gibi yöntemler uyguladığını belirtti.

Konuşulan eski tutukluların yarısına yakını ise cinsel şiddete maruz kaldığını söyledi. Zorla çıplak bırakma söz konusu olduğunda ise bu oran yüzde 90.

Washington Post’a konuşan onlarca işkence mağduru ağır bir şekilde dövülmeden önce nasıl soyunmaya zorlandıklarını ve tıka basa dolu, bakımsız hücrelerde nasıl çıplak yattıklarını, diğer tutuklular ise mekanik aletler ve sivri cisimlerle nasıl cinsel istismara uğradıklarını anlattı.

Eski tutuklulardan biri ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kendinizi insan gibi hissetmiyordunuz. Orada yatarken ölmek değil, yok olmak istiyordum.”

Suriye’de son sekiz yılda, çoğu rejim tarafından olmak üzere 100 bin kişi tutuklandı. Birleşmiş Milletler’e ve hak örgütlerine göre bu hapishanelerde sistematik bir biçimde işkence ve istismar uygulanıyor. Bu tutukluların binlercesi de muhtemelen öldürüldü.

“Kimi intihar vakalarının arkasında cinsel istismar var”

Farklı işkence biçimleri belgelense de, yıllardır ihmal edilmiş eski tutuklular uğradıkları cinsel şiddetten bahsetmekten imtina ediyor. Mağdurlar için ayrıca çok az psikolojik destek sunuluyor.

Görüşülen mağdurların dörtte üçünden fazlası kâbuslar gördüğünü, akıllarına sürekli işkence anılarının geldiğini söyledi.

Gaziantep’teki psikologlar, Suriyeli göçmenler arasındaki bazı intihar vakalarının arkasında cezaevlerindeki cinsel istismar olduğunu söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus