İnsan Hakları İzleme Örgütü: “Japonya trans bireyleri ameliyata zorlayan yasayı değiştirmeli”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Pinknews’dan Ella Braidwood, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Japonya’da trans bireylerin devlet tarafından resmi olarak tanınması sürecini eleştiren raporunu haberleştirdi. 84 sayfalık rapor “Aşılması Hayli Zor Bir Engel: Japonya’nın Trans Bireylere Uyguladığı Eziyetli Resmi Kabul Süreci” başlığını taşıyor.

48 trans bireyle yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan raporda, ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan akademisyenlerin, sağlıkçıların ve avukatların görüşleri alınmış. Raporda “Trans kimliğinin bir zihinsel bozukluk olarak gören, miadını doldurmuş ve aşağılayıcı bir algıya dayanan bu yaklaşım, yasal olarak kimliklerinin tanınmasını isteyen trans bireyleri ağır, pahalı ve geri dönüşü olmayan tıbbi prosedürlere tabii tutuyor” denildi.

“Yasa, cinsel kimlikleri hastalık olarak görüyor”

Rapor, Japonya Yüksek Mahkemesi’nin geçen ocak ayında onayladığı, trans bireylerin yasal olarak cinsiyetlerini değiştirmeden önce kısırlaştırılması gerektiği yolundaki yasanın ardından geldi. İnsan hakları gözlemcileri, söz konusu yasayla ilgili olarak Japon hükümetine reform çağrısında bulunuyor.

Japonya’nın trans bireylerin haklarını savunması ve onları yasal tanınma için ameliyata zorlamayı bırakması gerektiğini söyleyen HRW’nin Japonya direktörü Kanae Doi’ye göre yasa, “cinsel kimlikleri akıl hastalığı olarak gören, miadını doldurmuş bir varsayıma dayanıyor ve acilen revize edilmeli.”

Yüksek Mahkeme’nin onayladığı 2003 tarihli bir diğer yasa da, bireylerin trans olduğunun kabulünde “karşı cinsin cinsel organına benzer bir cinsel organa sahip olmasını” kriter olarak öngörüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus