Hindistan Havayolları’nın kabin görevlisine tükürüp ırkçı hakaretler eden İrlandalı avukata hapis cezası verildi

İrlandalı avukat Simone Burns, Hindistan Havayolları’nda çalışan bir kabin görevlisine tükürmek ve ona ırkçı hakaretler etmek suçlarından 6 ay hapis cezası aldı. Hâkim, cezayı açıklarken “Bir kişinin yüzüne, hem de yakın mesafeden tükürmek kadar aşağılayıcı bir davranış olamaz” dedi.

50 yaşındaki avukat Simone Burns, cezası açıklanırken sessizce oturdu. Hâkim, Burns’ü hapis cezasının yanı sıra 300 pound (yaklaşık 2,500 TL) para cezasına da çarptırdı.

Avukatın hapis cezası almasına sebep olan olay, 2018 yılının Kasım ayında yaşandı. Hindistan’ın Mumbai kentinden Londra’ya uçan Burns, sarhoş olduktan sonra olay çıkardı. Tanıklara göre Burns, üç şişe şarap içtikten sonra bir şişe daha istedi, kabin görevlisi içkisini vermekte gecikince de onun yüzüne tükürdü ve ırkçı hakaretlerde bulundu. Burns ardından kendini tuvalete kilitledi ve sigara içti. İrlandalı avukat tutanak tutmaya çalışan diğer kabin görevlilerini de engelledi.

Uluslararası bir insan hakları avukatı olan Burns, uçak Londra’ya indikten sonra gözaltına alınmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar