Son bir yılın en çok kazandıranı dolar, en çok kaybettireni borsa

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre mart ayında en yüksek reel getiri Amerikan dolarında oldu. Dolar, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1,98, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 2,53 oranında kazandırdı.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde doları yüzde 1,60 ile euro, yüzde 0,83 ile külçe altın izledi. Mevduat faizi (brüt) Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve BIST 100 endeksi ise  sırası ile yüzde 0,18, yüzde 3,48, yüzde 3,50 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜFE ile indirgendiğinde ise euro yüzde 2,16, külçe altın yüzde 1,38 ve mevduat faizi (brüt) yüzde 0,37 oranında yatırımcısına kazandırırken, DİBS yüzde 2,95 ve BIST 100 endeksi yüzde 2,98 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Üç aylık değerlendirmede BIST 100 endeksi önde

Üç aylık değerlendirmede, BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,59, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7,45 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,10, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 0,22 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmenin galibi DİBS

Altı aylık değerlendirmeye göre DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 24,31, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,48 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu. Aynı dönemde euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,00, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,98 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllıkta da en yüksek reel getiri Amerikan dolarında

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,27, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,25 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.

Yıllıkta en çok kaybettiren Borsa İstanbul

Diğer taraftan, BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 33,28, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 27,74 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar