Volkswagen’in eski CEO’suna dava: Gerekçe, yanıltıcı emisyon yazılımı

Almanya’nın Braunschweig Savcılığı, Volkswagen’in eski CEO’su Martin Winterkorn’a, “dolandırıcılık”, “Rekabet Yasası’nın ihlali” ve “güveni kötüye kullanma” suçlamalarıyla dava açtı.

Davanın, Winterkorn’un “dizel emisyon skandalı”ndaki rolü sebebiyle açıldığı açıklandı. 23 Eylül 2015’te Volkswagen’deki görevinden istifa eden Winterkorn, yüksek emisyon sonuçlarını düşürecek yazılımın kullanılmasını onaylamak ile de suçlanıyor. Hazırlanan iddianamede “ciddi sahtecilik” ve “dolandırıcılık” suçlamaları da bulunuyor. 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen, ABD’de yüksek miktarda para cezasına çarptırılmıştı.

Savcılar, suçlamaların neticesinde yöneticilerin 6 ay ile 10 yıl arasında hapis cezası alabileceği belirtildi. Yöneticilere yöneltilen suçlamalar ise 15 Kasım 2006 ile 22 Eylül 2015 arasını kapsadığı açıklandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar