Kuzey Kore lideri Moskova yolcusu: Kim Yong-un, Vladimir Putin ile ilk kez bir araya gelecek

Kuzey Kore’nin “güçlü bir savaş başlığına sahip taktik güdümlü yeni bir silah” denediğini duyurmasından bir gün sonra, Rusya, iki ülke liderlerinin ilk zirvesi için tarih verdi. Kremlin’in internet sitesinden yapılan kısa duyuruda, Kuzey Kore lideri Kim Yong-un’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “daveti üzerine” nisan ayının ikinci yarısında Rusya’yı ziyaret edeceği duyuruldu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Yong-un 27 Şubat’ta Hanoi’de ikinci kez bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kim, geçen şubat ayında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de nükleer silahlardan arınma konusunu görüşmek üzere ikinci kez bir araya gelmiş, ancak görüşmelerde bir sonuca varılamamıştı. Beyaz Saray üçüncü bir görüşme için zemin yoklarken, Kuzey Kore lideri görüşmelerin devam etmesi için Trump’ın “doğru tavra” sahip olması gerektiğini söylemişti. Pyongyang yönetimi bu hafta ise yeni silah denemesi yaparak dikkat çektikten sonra, ABD ile yapacakları görüşmelere Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun katılmasını istemediklerini duyurdu.

Kremlin, Putin-Kim zirvesine dair ayrıntı vermedi ancak böyle bir görüşmenin yapılması için aylardır hazırlık yapıldığı kaydedildi. Washington hafta başında, ABD Dışişleri Bakanlığı Kuzey Kore Özel Temsilcisi Stephen Biegun’un Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmasını görüşmek üzere 17-18 Nisan tarihlerinde Moskova’ya gideceğini duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar