Putin-Kim zirvesi: “Güvenlik garantisi verilirse, Kuzey Kore nükleer silahları bırakmaya hazır”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, somut güvenlik garantisi sağlanması halinde Kuzey Kore’nin nükleer silahlarından arınmaya hazır olduğunu söyledi. Kuzey Kore lideri Kim Yong-un ile Rusya’nın Vladivostok kentinde ilk kez yüz yüze görüşen Putin, bu tür bir güvencenin çok uluslu bir çerçevede verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kim ise görüşmenin  iki ülke arasındaki ilişkilerin “daha istikrarlı ve sağlam” hale getirilmesi açısından faydalı olduğunu söylemekle yetindi.

Putin ve Kim, Rusya’nın doğusundaki sahil kenti Vladivostok’ta buluştu.

Putin, güvenlik garantilerine dair “çok uluslu çerçeve” vurgusu ile, Pyongyang yönetiminin 2009 yılında ikinci kez nükleer silah denemesi yapmasının ardından çöken; ABD, Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya’nın dahil olduğu 6’lı nükleer görüşmeler sürecine atıfta bulundu.

Kuzey Kore’nin genç lideri Kim Yong-un, ağır Birleşmiş Milletler yaptırımları altındaki ülkesini yeniden müzakere masasına döndürebilmek için daha önce iki kez ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmişti. Ancak ikilinin geçen şubat ayında yaptığı son görüşme, ABD’nin, Kuzey Kore’nin kademeli nükleer silahsızlanma karşılığında ekonomik yaptırımların kademeli kaldırılması talebini kabul etmemesi üzerine sonuçsuz kalmıştı. Trump yönetimi Kuzey Kore’nin koşulsuz silahsızlanmasını istiyor. Kuzey Kore’nin komşularından Rusya ise, sürecin karşılıklı adımlarla yönetilmesine sıcak bakıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus