Hindistan’da Gandhi döneminin sonu mu? Rahul Gandhi parlamentodaki koltuğunu kaybetti

Hindistan’daki genel seçimlerde muhalefetteki Kongre Partisi’nin yenilgiye uğramasıyla Rahul Gandhi parlamentodaki koltuğunu kaybetti. Gandhi ailesi son 50 yılda parlamentoya farklı kuşaklardan üç üyesini yollamıştı.  

11 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında oy kullanılan ve resmi olmayan kesin sonuçları yeni açıklanan Hindistan seçimlerinden bir kez daha popülist lider Narendra Modi’nin Hindistan Halk Partisi (BJP) galip çıktı. Bu sonuç, neredeyse 70 yıldır Nehru ve Gandhi ailelerinin başını çektiği çoğulcu vizyonun sonu olarak değerlendiriliyor.

48 yaşındaki Rahul Gandhi seçim sonrası yaptığı konuşmada, “Karar verici halktır ve halk tercihini yaptı” dedi. Gandhi, parlamentoya giremese de Kerala eyaleti meclisindeki yerini koruyor. 

Seçim mağlubiyetinin ardından Gandhi ve ailesinin partide yeni yüzlere fırsat vermesinin daha doğru olabileceği konuşuluyor. 

Başbakan Narendra Modi, Gandhi’yi büyük büyükbabası Jawaharlal Nehru’nun milliyetçilik karşıtı ve seküler politikaları nedeniyle de yerden yere vuruyordu. Modi daha önce “Ülke paramparça olduysa bunun sorumlusu sizsiniz” demişti. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar