Polis, Venedik Bienali’ne kaçak katılan Banksy’ye müdahale etti

Dünyanın en tanınmış anonim sokak sanatçısı Banksy, İtalya’nın Venedik kentinde sokakta sergilediği bir işini ve polis tarafından kovulma anlarını sosyal medyada paylaştı. 58. Venedik Sanat Bienali’ne davet edilmemiş olmasına da atıfta bulunan Banksy, videoyu Instagram’da paylaşırken şu mesajı verdi: “Venedik Bienali’nde tezgah açarken… Dünyanın en büyük ve prestijli sanat etkinliği olmasına rağmen nedense ben hiç davet edilmedim.”


Banksy, Venedik’in ünlü San Marco meydanında açtığı tezgahta, Venedik halkını isyan ettiren dev turist gemilerinin lagünden geçişini yağlı boya tablolarla yorumluyor. 


Tezgah açılışıyla başlayan videonun sonunda iki polis memurunun, izinsiz olduğu gerekçesiyle tezgahı kaldırması görülüyor.

Polislerden biri Banksy’ye “Ya izniniz olması lazım ya da buradan gitmek zorundasınız. Burada kalamazsınız” diyor. Banksy, tezgahını toplayarak ayrılırken Venedik’in kanallarından birindeki dev bir yolcu gemisinin önünden geçiyor.


Yaklaşık 10 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı graffitilerle tanınan ve “Banksy” ismini kullanan sanatçı, gerçek kimliğini gizlemeyi tercih ediyor. “Gerilla sanatçı”, eserlerinde savaş, çevre, insan hakları ve tüketim çılgınlığı konularını işliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar