Fransa, Irak’ta IŞİD üyeliğinden mahkum edilen vatandaşlarının idamını engellemek için çabalarını “ikiye katladı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle Irak’ta idama mahkum edilen Fransız vatandaşlarının sayısı, Fransa’nın cezaların infazını engellemek üzere harekete geçmesinin ardından, üçten altıya yükseldi. Fransa’nın ilkesel olarak “ne zaman ve nerede olursa olsun” ölüm cezasına karşı olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, hafta sonunda ölüm cezasına çarptırılan üç vatandaşına bir üst mahkemeye yapacakları itiraz için hukuki destek vereceğini açıklamıştı. Suriye’de ve Irak’ta yakalanan IŞİD mensuplarını, savunma hakkı tanımadan tek celselik duruşmalarla yargılayan Irak mahkemeleri, pazartesi günü bir, salı günü de iki Fransız vatandaşını daha IŞİD üyeliğinden suçlu bularak idama mahkum etti.

“İdlib’de 100 civarında Fransız vatandaşı IŞİD militanı var”

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, son duruşmaların ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin idam cezalarının infaz edilmesine karşı olduğunu yineledi. Le Drian, Fransız vatandaşlarının idam edilmesini engellemek için çabalarının arttığını, mahkum sayısı ile birlikte ikiye katlandığını söyledi. Suriye’de IŞİD adına savaşırken Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yakalanarak yargılanmak üzere Irak’a gönderilen toplam 13 Fransız vatandaşı bulunuyor. Bakan Le Drian, IŞİD’le ilintileri nedeniyle Suriye’de SDG denetimindeki kamplarda alıkonulan -çoğu kadın ve çocuk- Fransız vatandaşlarının sayısını ise 450 olarak açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı 100 kadar Fransız militanın da İdlib’de odluğunu söyledi.

En az dört Türk vatandaşının idam cezası infaz edildi

Irak’taki mahkemeler tarafından bugüne kadar IŞİD’e üyelik suçundan idam cezasına çarptırılanların sayısı yüzlerle ifade edilmekle birlikte, yetkililer bilgi vermediği için tam sayı bilinmiyor. İdam mahkumları arasında çok sayıda Türk vatandaşı da var ve en az dört tanesinin cezasının infaz edildiği Türk makamları tarafından da doğrulanmış durumda.

İnsan hakları örgütleri, Irak’taki merkezi hükümet ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni, IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla yakalanan kişileri asgari hukuk kurallarına uymadan yargıladıkları ve hükmü verilen idam cezalarını infaz ettikleri için eleştiriyor.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus