NASA uzay istasyonunu turizme açıyor, ama biletler epey pahalı olacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Başvuran binlerce astronottan sadece bir avuç kişiyi seçen NASA’nın uzay istasyonuna girmek bugüne kadar oldukça zor bir şeydi. Fakat artık sıradan insanlar, -en azından on milyonlarca doları olan sıradan insanlar- da artık Uluslararası Uzay İstasyonu’na ayak basabilecek.

NASA, bugün gezegenin dışında insanların yaşadığı tek yer olan Uluslararası Uzay İstasyonu’na biletle ilk defa sivil vatandaşları alacaklarını duyurdu.

Uzay yolculuğu biletlerini doğrudan satmayacak olan NASA, bunun için şirketlerle anlaştı. NASA, istasyondaki su ve hava gibi imkanların kullanımı da dahil olmak üzere, turizm şirketlerinden bir gece için yaklaşık 35 bin dolar almayı planlıyor. Fiyata uzaya gidiş-dönüş roket uçuşları dahil olmadığı için, şirketler ulaşım için de ayrıca para ödeyecek.

ABD’li uzay teknolojisi şirketi Bigelow Aerospace of North Las Vegas, şimdiden istasyonda yerini ayırttı. İstasyona özel astronotlar götürmeyi planlayan şirket, ulaşım için Elon Musk’ın roket şirketi SpaceX’i kullanacak. Her uçuş için yalnızca dört kişilik koltuk olacak.

2000’li yıllarda yedi sivil uzay istasyonunu ziyaret etmişti. Ancak bu geziler istasyonun yarısını kullanan Ruslar tarafından düzenlenmişti. O günlerde NASA bu tür geziler için istekli değildi.

NASA’nın bugün yaptığı açıklama, şirketlerin reklam için uzay istasyonundan faydalanmasına yönelik olarak yapılan düzenlemelerden biri. Fakat yine de NASA astronotlarının yapabilecekleri sınırlı. Örneğin astronotların uzayda bir televizyon reklamı çekmelerine izin veriliyor, ancak bir ürünü onaylamalarına müsaade edilmiyor.

NASA ayrıca, uzay istasyonuna konulacak bir reklam modülü için teklif almak üzere bu ay çağrı yapacaklarını açıkladı.

Kaynak: NY Times

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus