İtalya Akdeniz’de mülteci kurtaran sivil toplum kuruluşlarını para cezasına çarptıracak

İtalya’nın sol popülist 5 Yıldız Hareketi ile sağcı Lig Partisi’nden oluşan koalisyon hükümeti, Akdeniz’de mültecilere yönelik kurtarma çalışmaları yapan yardım kuruluşlarını yüklü para cezalarına çarptırmaya hazırlanıyor. Bu amaçla çıkarılan kanun hükmünde kararname, mülteci taşırken İtalya karasularını ihlal eden gemilerin kaptanlarının, sahiplerinin ve işletmecilerinin 50 bin euroya kadar para cezasına çarptırılmasını öngörüyor. Kararname ceza infaz yetkisini de İçişleri Bakanlığı’na veriyor.

Göçmen karşıtlığı ile oylarını artırıp hükümete ortak olan Lig Partisi’nin lideri Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, kararnameyi ihlal etmeyi alışkanlık haline getiren gemilere de el konulacağını bildirdi.

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini.

Uluslararası kurtarma gemilerine geçen yıldan bu yana limanlarını kapatan İtalya’da, binden fazla göçmeni Akdeniz’den geçerken boğulmaktan kurtaran Alman biyolog ve tekne kaptanı Pia Klemp hakında “yasadışı göçe yardım” etmekten açılmış bir ceza davası da bulunuyor.

İtalyan hükümetinin çıkardığı son kararnamenin yasalaşması için parlamentodan onay alması gerekli. Hükümet ortakları parlamentoda yeterli çoğunluğa sahip olduğu için kararnamenin yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sözkonusu karaname ile ayrıca, protesto gösterilerinde yüzlerini kapatanlara 3 yıla kadar hapis ve 6 bin euroya kadar para cezası verilmesi, polislere sopa, beyzbol sopası ya da havai fişeklerle mukavemet uygulayanların da 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar