Slovakya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı, yolsuzluk karşıtı çevre aktivisti Zuzana Çaputova göreve başladı

Zuzana Çaputova (45), Slovakya’da yolsuzluklarla mücadele edeceği sözünü vererek, mart ayında cumhurbaşkanlığına seçilmişti. Görevine ise resmen bu cumartesi günü, meclisteki törende yemin ederek başladı.

Slovakya’nın yeni Cumhurbaşkanı Zuzana Çaputova mecliste yemin ederken (15 Haziran 2019, Bratislava/Slovakya).

Seçim kampanyası sırasında “Kötülüğe karşı durun” sloganı ile halkın sempatisini kazanan Çaputova siyasetin içinden gelen bir isim değil. Ama memleketi Pezinok yakınlarında inşa edilmesi planlanan bir katı atık sahası projesine karşı başarılı mücadelesiyle 2016’da Goldman Çevre Ödülü’ne layık görülünce sadece ülkesinde değil dünyada da tanınmıştı. Çaputova kampanyasında seçmene ülkesindeki yolsuzlukları ortaya çıkarmayı ve bu amaçla “savcıların ve polisin siyasi nüfuzunu kıracak sistematik bir değişim süreci başlatmayı” vaat etmişti.

Slovakya’da cumhurbaşkanlığı sembolik bir makam. Cumhurbaşkanlarının yetkileri uluslararası anlaşmaları onaylama, yüksek yargı üyelerini belirleme ve parlamento tarafından yapılan yasaları tekrar değerlendirilmesi için geri gönderme gibi alanlarla sınırlı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar