Bloomberg: “Trump, Türkiye’ye S-400 alımından ötürü yeni yaptırımlar planlıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bloomberg’in haberine göre ABD’li yetkililer, S-400 alımından ötürü Türkiye’ye yönelik üç ayrı yaptırım paketi seçeneği üzerine görüşüyor.

Bloomberg’e konuşan, ismini vermeyen üç kaynak, Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri ve Savunma bakanlıkları tarafından hazırlanan içeriği en ağır olan paketin, zaten sıkıntılı olan Türkiye ekonomisini iyice felce uğratabilecek şiddette olduğunu söyledi. Sözkonusu paketin içeriği hakkında henüz detaylar bilinmiyor.

Şimdiye dek ABD’li yetkililerin üzerinde en çok uzlaştıkları yaptırım ise Türkiye savunma sanayisini hedef alıyor. Rusya ile iş yapan kişi ve kurumları hedef alan CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yasasının uygulanması, bu şirketleri ABD finans sisteminden koparacak, ABD’den ürün bileşenleri almalarını ve ürünlerini ABD pazarında satmalarını engelleyecek.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Akar’a gönderdiği 6 Haziran 2019 tarihli mektubunda, “Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemini konuşlandırması halinde ABD’den F-35’leri alamayacağını ve bu uçakların eğitimini alan Türk pilotların 31 Temmuz’a kadar geri gönderileceğini” yazmıştı. Shanahan’ın S-400 alımının Türkiye’ye ekonomik maliyeti olacağına da dikkat çeken mektubunu “ültimatom“ olarak niteleyenler de olmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus