ABD Savunma Bakan Vekili’nden Savunma Bakanı Akar’a mektup: Türk pilotlara artık F-35 eğitimi verilmeyecek, personel 31 Temmuz’da ülkeyi terk edecek

F-35’ler ve S-400’lerle ilgili Türkiye ile ABD arasında yaşanan krizlere bir yenisi daha eklendi. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Ankara’nın S-400 hava savunma sistemi edinme planları nedeniyle artık Türkiye’den gelecek yeni pilotlara F-35 eğitimi vermeyeceklerini açıkladı. Shanahan, halen Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde F-35 uçaklarıyla ilgili eğitim alan dört pilot ve personelin de ülkeyi 31 Temmuz’da terk etmeleri gerektiğini söyledi. 

İsimleri gizli kalmak kaydıyla Reuters’a konuşan ABD’li iki yetkili, Türkiye’nin planlarını değiştirmesi halinde bu kararın değişebileceğini söyledi.

ABD’li yetkililer bir süredir, Türkiye’nin hem S-400 hem F-35’lere sahip olamayacağı yönünde açıklamalarda bulunuyor. 

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick M. Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yolladığı mektubun orijinali:

Konuyla ilgili olarak Murat Yetkin’in yazısını okumak için tıklayınız.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar