KKTC hükümetinden 1974’ten beri kapalı olan Maraş’ta envanter açılımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, 1974’ten beri kapalı olan Maraş’ın açılması yolunda bir ilk adım olarak bölgedeki taşınır ve taşınmaz mülkler için envanter çalışması yapma kararı aldı. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, uzman bir ekibin askeri bölge statüsünde kapalı tutulan Maraş’a girerek, bilimsel envanter çıkaracağını söyledi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay

Özersay, envanter çalışması ertesinde kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin ve Vakıflar İdaresi’nin mülkiyete dair hak ve menfaatlerini gözetecek çözümler arayacaklarını belirtti. Maraş’la ilgili envanter çıkarılarak bölgenin yeniden yerleşime açılması Özersay’ın 2015’te Mustafa Akıncı’ya kaybettiği cumhurbaşkanlığı seçimindeki kampanya vaatleri arasında yer alıyordu.

Maraş 45 yıldır yerleşime ve iskâna kapalı

Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesi içinde yer alan ve bir zamanlar Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak nitelenen Maraş, Türkiye’nin 1974 Kıbrıs Harekatı ertesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar