Avustralya devlet televizyonu ABC’nin devlete karşı basın özgürlüğü mücadelesi

Bu ayın başında yayımladığı “Afgan Dosyaları” adlı, Avustralya Özel Kuvvetleri’nin Afganistan’da karıştığı sivil ölümler, yargısız infazlar gibi olayları ele alan haber dizisi sebebiyle Avustralya Federal Polisi’nin hedefi olan Avustralya’nın resmi kamu yayın kuruluşu ABC, devlete karşı yasal mücadele başlattı.

Haber dizisinin yayımlanmasından sonra polisler, kuruluşun Sydney ofisine gelip veritabanını aramış ve ilgili gördüğü belgeleri almıştı. Federal Mahkeme’ye başvuran ABC, polislerin arama izninin geçersiz olmasını istedi. ABC’nin talepleri arasında mühürlü zarflar içinde tutulan bilgilere polisin erişiminin engellenmesi ve belgelerin iade edilmesi de var.

5 Haziran’daki polis baskını sırasında polisler ABC avukatlarıyla görüştü.

ABC Genel Müdürü David Anderson, “siyasi iletişim hakkını” ihlal ettiği için arama izninin anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. Anderson, polisin yasal itiraz süreci bitmeden belgeleri açmayacağını taahhüt ettiğini söyledi.

Avustralyalı araştırmacı gazeteciler Dan Oakes ve Sam Clark, yüzlerce sayfalık gizli Savunma Bakanlığı belgelerine dayanarak Avustralya Özel Kuvvetleri’nin karıştığı sivil ölümleri ve çok sayıdaki görevi kötüye kullanma olayını ortaya çıkarmıştı.

Gazetecilerin savunulması ve basının kamu yararını ilgilendiren konularda haber yapma hakkının korunması amacıyla yeni yasal düzenlemelerin yapılması için her yola başvuracaklarını söyleyen Anderson, “Kolektif ve bireysel olarak gazeteciler ile muhbirlerin yasal korumasındaki zayıflıklara eğilinmesi ve anlamlı, acil reformların yapılması için hükümet ile yapıcı bir şekilde çalışma sözü veriyoruz” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar