London School of Economics’ten Gezi tutuklusu Yiğit Aksakoğlu’na destek açıklaması

16 sanığın yargılandığı Gezi Davası’nın tutuklu sanıklarından, ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanan sivil toplum uzmanı Yiğit Aksakoğlu için bugün London School of Economics (LSE) Sosyal Politika Bölümü tarafından bir destek açıklaması yayınlandı. Açıklamada öne çıkan bölümler şöyle:

“2001-2002 yıllarında bölümümüzde yüksek lisans öğrencisi olan Yiğit Aksakoğlu şu anda Türkiye’de resmi makamlarca tutuklu bulunmaktadır.

Yiğit, 17 Kasım 2018’den bu yana Silivri Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde mahkemeye çıkmaksızın hücre hapsinde tutukludur. 2013 yılındaki barışçıl Gezi Parkı eylemleriyle bağlantılı olarak 15 kişiyle beraber tutuklanmıştır. Yiğit ve diğer sanıkların yargılanmasına 24 Haziran 2019’da Silivri’de başlanmıştır. Hükümeti devirmek ve protestoları fonlamak ve düzenlemek ile suçlandığını ve ömür boyu hapis cezası almasının ihtimal dahilinde olduğunu anlamaktayız. 

Ailesi, arkadaşları ve Uluslararası Af Örgütü gibi insan hakları grupları, derhal serbest bırakılması, adil bir yargı süreci geçirmesi ve hakkındaki tüm suçlamaların düşürülmesi için çağrılarını sürdürmektedir. 

Sosyal Politika Bölümü olarak, eski öğrencimiz için desteğimizi ifade etmek istiyoruz. İfade ve örgütlenme özgürlüğüne yapılmış bu saldırıyı protesto ediyor ve tüm LSE komünitesini, Türkiye’deki sivil toplum faaliyetlerine getirilen yasakları dikkate almaya davet ediyoruz.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar