Libya’da General Halife Hafter güçleri tarafından alıkonulan altı Türk vatandaşı serbest bırakıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Libya’nın doğusunu kontrol altında tutan Tobruk merkezli ve General Halife Hafter’in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu isimli grubun alıkoyduğu altı Türk vatandaşı serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, altı Türk gemicisinin Libyalı şirket sahipleriyle gemiye geri döndüğü ve kendi istekleriyle çalışmaya devam etme kararı verdikleri aktarıldı.

General Halife Hafter geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye’yi hedef almış ve “Türkiye ve Katar, militanların lehine müdahale ediyor. Türkiye, Trablus savaşına denizden, havadan ve karadan müdahale ediyor” demişti. Hafter’in sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari de Türk hedeflerinin düşman hedefler olarak tanımlandığını, Libya hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığını ve Libya karasularındaki Türk gemilerinin vurulacağını iddia etmişti. Mismari ayrıca, Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü de öne sürmüştü.

General Hafter’in Türkiye’ye yönelik tehdit içeren açıklamaları ve Türk vatandaşlarının gözaltına alınmasının ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı Türk vatandaşının alıkonulması “haydutluk ve korsanlık niteliğinde eylemler” olarak değerlendirilirken,  alıkonulan kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısı yapılmıştı. Açıklamada, taleplerin yerine getirilmemesi halinde “Hafter unsurlarının meşru hedef haline geleceği” uyarısı yapılmıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da aynı yönde bir açıklama yaparak, “Vatandaşlarımızın acilen serbest bırakılmaması halinde bu eylemi yapanlar ‘meşru hedef’ haline gelecek” demiş ve aksi takdirde bunun sonuçlarının ağır olacağını söylemişti.

42 yıl boyunca ülkeyi yöneten Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında devrilmesinden bu yana istikrara kavuşamayan Libya’da, Trablus ve Tobruk merkezli olmak üzere iki ayrı yönetim bulunuyor. Hafter’in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden destek alırken, Türkiye, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun çoğunluğunun tanıdığı Trablus merkezli hükümeti meşru güç olarak görüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus