51 kişilik kabinesinde sadece beş kadın olan Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e göre “kadınlar siyasete hevesli değil”miş

Yunanistan’ın yeni Başbakanı ve merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Kiryakos Miçotakis’e göre, ülkesinde kadınlar siyasete girmeye hevesli değil. BBC Hard Talk programında Zeinab Badawi’nin sorularını yanıtlayan Miçotakis, kabinesindeki 51 bakandan neden sadece beşinin kadın olduğu sorusuna da, kadınların erkeklere göre daha isteksiz davranmalarını gerekçe gösterdi.

“Maalesef politikaya girmek isteyen fazla kadın yok” diyen Miçotakis, kendisinin ise daha fazla sayıda kadınla çalışmak istediğini söyledi. Miçotakis partisinin milletvekilliği adaylığı için yüzde 40 kadın kotası koyduğunu vurguladı ancak parlamentodaki dağılımın bu kotayı yansıtmadığını da teslim etti.

Miçotakis BBC sunucusunun “Toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklediğinizi söylüyorsunuz ama 51 bakandan sadece beşi -dar kabinede de 22 bakandan sadece ikisi- kadın, neden?” sorusuna ise “Bir çok kadına kabineye katılmaları için teklif götürdüm, fakat erkeklere göre daha mütereddit, daha isteksizdiler” yanıtını verdi. Yunanistan başbakanı “Açıkça ifade etmeliyim ki kabinedeki cinsiyet dağılımından ben de memnun değilim” dedi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar