51 kişilik kabinesinde sadece beş kadın olan Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e göre “kadınlar siyasete hevesli değil”miş

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yunanistan’ın yeni Başbakanı ve merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Kiryakos Miçotakis’e göre, ülkesinde kadınlar siyasete girmeye hevesli değil. BBC Hard Talk programında Zeinab Badawi’nin sorularını yanıtlayan Miçotakis, kabinesindeki 51 bakandan neden sadece beşinin kadın olduğu sorusuna da, kadınların erkeklere göre daha isteksiz davranmalarını gerekçe gösterdi.

“Maalesef politikaya girmek isteyen fazla kadın yok” diyen Miçotakis, kendisinin ise daha fazla sayıda kadınla çalışmak istediğini söyledi. Miçotakis partisinin milletvekilliği adaylığı için yüzde 40 kadın kotası koyduğunu vurguladı ancak parlamentodaki dağılımın bu kotayı yansıtmadığını da teslim etti.

Miçotakis BBC sunucusunun “Toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklediğinizi söylüyorsunuz ama 51 bakandan sadece beşi -dar kabinede de 22 bakandan sadece ikisi- kadın, neden?” sorusuna ise “Bir çok kadına kabineye katılmaları için teklif götürdüm, fakat erkeklere göre daha mütereddit, daha isteksizdiler” yanıtını verdi. Yunanistan başbakanı “Açıkça ifade etmeliyim ki kabinedeki cinsiyet dağılımından ben de memnun değilim” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus