Ertuğrul Mavioğlu: “Bakur belgeselinden ceza aldık ama zaten Türkiye’de hakikatin peşinden koşanın başına mutlaka bir şeyler gelir”

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in “Bakur (Kuzey)” belgeseli nedeniyle “örgüt propogandası yapmak” suçlamasıyla yargılandıkları dava sonuçlandı. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen son duruşmada, Mavioğlu ve Demirel’e 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ceza ertelenmezken, yönetmenler hakkında yurtdışına çıkış yasağı da konuldu.

“Bakur”un yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu ile dava sürecini ve aldıkları hapis cezasını konuştuk. Sanatsal faaliyetlerinden dolayı yargılanmalarını Çözüm Süreci’nden bu yana Türkiye’deki konseptin değişmesine bağlayan Mavioğlu, “eğer hakikati aramak bir suçsa, bu suçu işlemeye devam edeceklerini” söyledi.

Haber: Fatima Çelik & Cem Taylan

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar