Hürmüz Boğazı’ndaki gerginlik sürüyor: Trump, İran’ın İHA’sını düşürdüklerini iddia etti, İran yalanladı

ABD Başkanı Donald Trump, Hürmüz Boğazı üzerinde İran’a ait İHA’nın (İnsansız Hava Aracı) taraflarınca düşürüldüğünü açıkladı. Açıklamasında İHA’nın yaptıkları birçok uyarıya rağmen çekilmediğini ve ABD savaş gemisinin bir kilometre mesafesine girdiğinde yok edildiğini belirtti. İHA’nın ABD savaş gemisine olan mesafesini tehdit edici ve mürettebatın güvenliğini tehlikeye attığını da öne sürdü.

İran’dan Trump’ın sözlerine cevap gecikmedi. İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Araqchi ise olay ile ilgili olarak ”Hürmüz Boğazı’nda veya başka bir yerde İHA kaybetmedik. Amerikalıların kendi İHA’larını vurduklarını düşünüyorum” dedi.

Geçtiğimiz ay İran, ABD’ye ait İHA’yı düşürmüş ve iki ülke arasındaki gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşme olasılığı artmıştı. 

https://medyascope.tv/2019/06/20/iran-hava-sahamiza-giren-abd-ihasi-dusurduk-abd-ihamiz-uluslararasi-sahada-dustu/

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar