Hong Kong’da demokrasi ve insan hakları için yürüyüşe rekor katılım

Hong Kong’da, zanlıların yargılanmak üzere Çin’e iadelerini öngören yasa tasarısına karşı protestolar devam ediyor. 18 Ağustos pazar günü rekor katılım ile yüzbinlerce kişi gösterilerde yer aldı.

Protestolar, zanlıların Çin’e iadelerini öngören yasa tasarısına karşı 9 Haziran’da başlamıştı. Polisin 12 Haziran’da eylemcilere karşı biber gazı, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanmasıyla protestoların boyutu da genişledi. Böylelikle eylemcilerin taleplerine şiddet olaylarının soruşturulması da eklendi.

Pazar günkü protestoya, organizatörlere göre 1,7 milyon insan katıldı. Yoğun yağışa rağmen, şemsiyeleriyle yürüyüşlerine devam eden protestocular, göstericilere karşı uygulanan şiddetten ötürü Hong Kong emniyet müdürünün istifasını istedi.

Hong Kong hükümeti, protestoculardan eylemlerini “barışçıl ve rasyonel” şekilde sürdürmelerini istedi. Bunun üzerine protestocular marşlarında “Barışçıl, rasyonel ve şiddetsiz duruş” sloganlarını kullandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar