Hong Kong’da devam eden protestolarda polis TOMA kullandı ve ateş açtı, 36 kişi gözaltına alındı

Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesine olanak sağlayan yasa tasarısına yönelik haziran ayında başlayan protestolar hâlâ devam ediyor. Pazar günü gerçekleştirilen gösterilerde aralarında 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Hong Kong polisi göstericilere ilk defa toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ile müdahale etti.

Binlerce kişinin katıldığı geniş çaplı gösterilerde polis ve eylemciler arasındaki şiddet giderek artıyor. Pazar günü gerçekleştirilen protestolarda eylemciler, taş, sopa ve molotofkokteyli kullanırken, polis göstericilere göz yaşartıcı gaz, basınçlı su ve plastik mermi ile müdahale etti. Gösteriler sırasında bir polis silahını çekip havaya ateş açtı.

Fotoğraf: Tyrone Siu/Reuters

Sosyal medyada, eylemcilerin taş ve sopalarla polisleri kovaladığı ve polislerin silah kullandığı görüntüler paylaşıldı. Hong Kong Emniyeti, silah kullanan polislerin göstericileri hedef almadığını, uyarı ateşi açıldığını belirtti.

Gösterilerde polis, aralarında 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 36 kişiyi, silah bulundurma ve polise saldırma gibi suçlardan gözaltına aldı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar