Bilinen en eski atamızın yüzü sanal ortamda canlandırıldı

Etiyopya’da, 3,8 milyon yıl öncesine ait bir kafatası bulundu. Bu kafatası sayesinde insanlık, bilinen en eski atasının yüzünü keşfetme imkanına kavuştu.

Kafatası, eski insan türlerinin atası olan “australopithecus anamensis”e ait. Bu kafatasının ses getirmesinin sebebi ise hiç bozulmamış olması. İlk defa bilim insanlarının eline hiç hasar görmemiş bir anamensis kafatası geçti.

Bu sayede bilim insanları gizemli atamızın yüzünü sanal ortamda canlandırabildi.

15 yıldır Etiyopya’daki kazı alanında çalışan arkeologlar ilk olarak kafatasının çenesini buldu. Kafatasının tamamına ise 16 saatlik bir aramadan sonra ulaşılabildi. Kafatası ardından laboratuvara gönderildi.

Etiyopya’da bulunan kafatasının bilgisayar ortamında modellenmiş hali.

3,9-4,2 milyon yıl önce yaşamış australopithecus anamensis, ünlü Lucy’nin atası kabul ediliyor. Bilim insanlarına göre bu tür, bizim Homo genlerimizin de atası.

Lucy

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar