“Depreme karşı herkes bireysel tedbirini almalı” diyen AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu’na tepki: “Erk sahiplerinin böyle bir uyarıda bulunma hakkı yok” #MARUF19

Haber: Fatima Çelik & Caner Polat

Marmara Uluslararası Kent Forumu’nun (MARUF19) ikinci gününde “Depreme Karşı Dayanıklı Kentler Oluşturmak” başlığıyla bir oturum gerçekleştirildi. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu’nun “Depreme karşı herkes bireysel tedbirlerini almalı” sözleri üzerine dinleyiciler, “Bu tür bir uyarıyı sivil toplum örgütleri ya da akademisyenler yapabilir ama erk sahiplerinin böyle bir hakkı yok. Önce bize hasarı en aza indirmek için neler yaptıklarını anlatsınlar” diyerek tepki gösterdi.

Marmara Uluslararası Kent Forumu’nun ikinci gününde düzenlenen “Depreme Karşı Dayanıklı Kentler Oluşturmak” başlıklı oturum tartışmayla bitti.

Başka bir dinleyici de Güllüoğlu’nu “Siz binaların dayanıklı olup olmadığını, devletin gerekli tedbirleri alıp almadığını anlatın. Peki ya mühendislerin süreçten çıkarıldığı, beyana dayalı ‘imar affı’ hakkında ne düşünüyorsunuz, bize bunu anlatın” diyerek eleştirdi.

Güllüoğlu: “Hükümetin ve bakanlıkların suçunu tek başına bana sormaya kalkmayın”

Güllüoğlu, bu tepkilere şu sözlerle cevap verdi: “Hükümetler siyasi tercihlerde bulunur, vatandaşlar da ‘Ben seni beğendim ya da beğenmedim’ der. Tüm bakanlıkların ve hükümetin suçunu tek başına bana sormaya kalkmayın.”

Güllüoğlu: “Türkiye’deki tüm okulların ve hastanelerin dönüşümü için 100 milyar lira lazım. Ama öyle bir para yok”

Güllüoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ben bir devlet yetkilisi olarak hastanelerin ve okulların güçlendirilmesi mesuliyetinden kentsel dönüşüm çalışmalarının bitmesi gerektiğine kadar yapılması gerekenleri açıkça ifade ediyorum. Türkiye’deki tüm okulların ve hastanelerin dönüşümü için 100 milyar lira lazım. Ama öyle bir para yok.”

Mahmut Baş

Dinleyiciler, benzer şekilde, geçen dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Zemin İnceleme Müdürü Mahmut Baş’a da tepki gösterdi. Baş’ın olası bir depremden önce İBB’nin yeni yönetiminin neler yapması gerektiğini anlattığı sunumu esnasında salondan sesler yükseldi. Baş’ın sunumu, “Yıllarca oturduğunuz o koltukta siz neler yaptınız önce onu anlatın” sözleriyle kesildi. Baş’a tepkiler bununla da bitmedi. Baş’ın olası bir İstanbul depreminde 15 bin kişinin hayatını kaybedeceğini söylemesi üzerine salondaki dinleyiciler, “99 depreminde bile 40 bin insan hayatını kaybetti, İstanbul için verilen bu sayı doğru değil, bize verilerle konuşun” diyerek tepki gösterdi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar