Macaristan’daki yerel seçimlerde Başbakan Orban Budapeşte’yi muhalefete kaptırdı

Macaristan’da yapılan yerel seçimlerde muhalefet partilerinin desteklediği adaylar, başkent Budapeşte dahil dört büyük kentte Başbakan Viktor Orban’ın lideri olduğu Fidesz’in adaylarına büyük fark attı.

Budapeşte’de oyların yüzde 75’i sayıldıktan sonra Fidesz’in adayı Istvan Tarlos’un yenilgiyi kabul ederek muhalefet partilerinin ortak adayı Gergely Karácsony’i tebrik ettiği bildirildi.

Resmi olmayan ilk sonuçlar muhalefetin 23 kentten 10’unda belediye başkanlıklarını kazanacağını gösteriyor. 2014’teki seçimlerde Fidesz 23 kentten 20’sinde birinci parti çıkmıştı.  

Katılımın ise yüzde 50 ile 1990’lardan bu yana en yüksek oranına ulaştığı kaydediliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar