Yemen’de hükümet, İran destekli Husiler’e karşı ayrılıkçılarla anlaşma imzaladı

Yemen’de Birleşmiş Milletler’in (BM) resmen tanıdığı hükümet ile güneydeki ayrılıkçılar arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmayla, İran destekli Husiler‘e karşı birleşik bir hükümet çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Husiler başkent Sana ve ülkenin kuzeyinin kontrolünü elinde tutuyor.

Ülkede yıllardır devam eden iç savaşta İran destekli Husiler ve Körfez ülkelerinin desteklediği hükümet ile ayrılıkçılar taraflar olarak yer alıyor. Arap ülkelerinin desteklediği hükümet ve ayrılıkçılar, Husiler’e karşı savaşsalar da kendi aralarında da zaman zaman çatışıyordu. Bu çatışmaların artması sonrasında ülkenin tamamıyla bölünmesinden çekinildiği için, ayrılıkçılarla hükümet arasında anlaşma imzalandığı vurgulanıyor.

Anlaşma salı günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Yemen’deki hükümetin lideri Abd Rabbu Mansour Hadi ile ayrılıkçıların lideri Aidarius al-Zoubaidi arasında imzalandı. Anlaşma töreninde hazır bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman “iki tarafın bir araya geldiği günün Suudi Arabistan için çok sevindirici” olduğunu söyledi.

Yemen savaşı başladığından bu yana bu ülkeyle ilgili çok az yorum yapan ABD Başkanı Donald Trump da anlaşmanın “çok iyi bir başlangıç” olduğunu söyledi.

Anlaşma neler içeriyor?

Anlaşmaya göre, BM destekli hükümet, ayrılıkçıların elindeki Aden’e geri dönecek ve devlet kurumlarını yeniden tesis edecek. Ayrıca ayrılıkçılar kendi milis kuvvetlerini dağıtacak ve hükümete katılacak. Ayrılıkçılar Yemen’in geleceği ile ilgili tüm toplantılarda yer alacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar