Otizmli öğrencilerin yuhalandığı okulun müdürü ve müdür yardımcısı görevden alındı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Aksaray’da otizmli öğrencilerin yuhalanması olayında sorumluluğu görülen okul müdürü ve yardımcısının yöneticilik görevinden alındığını bildirdi.

Aksaray’da Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda velilerin, otizmli çocukların eğitim gördüğü sınıflarının kapatılmasını talep ettiği ve dışlanan otizmli öğrencilerin yuhalandığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan olaya sosyal medya başta olmak üzere her kesimden tepkiler gelmesinin ardından, MEB konuyla soruşturma başlatmıştı. Açılan soruşturmada, açığa alınan Mehmetçik İlkokulu Müdürü Kuddisi Kurt ve yardımcısı görevden alındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, olayla ilgili sorumlu görülen yöneticilerin görevden alındığını belirtildi:

“Aksaray’da bir okulumuzda yaşanan hadise sonrası başlatılan inceleme ve soruşturma hassasiyetle devam etmekte olup, süreçte sorumluluğu görülen okul müdürü ve müdür yardımcısı, bakanlık maarif müfettişlerinin teklifi doğrultusunda yöneticilik görevinden alınmıştır.”

Ne olmuştu?

Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıfının kapatılmasını isteyen velilerin, okul çıkış saatinde bir araya gelerek otizmli çocukları yuhaladığı ortaya çıkmıştı. 7 Kasım 2019 tarihinde gündeme gelen olayda, otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıkan bazı velilerin, otizmli öğrencileri ve velilerini yuhaladığı, okul müdürünün de bu eylemi desteklediği belirtilmişti. Konuyla ilgili soruşturma başlatan MEB, 8 Kasım 2019 tarihinde okul müdürünün ve yardımcısının açığa alındığını ve yerine yeni müdür atandığını duyurmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar