İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanmaktan dava açılıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı suçlamalarıyla dava açılıyor. İsrail’in görevde en uzun kalan lideri unvanına sahip olan Netanyahu suçlu bulunursa rüşvet suçundan 10 yıla kadar, yolsuzluk ve görevini kötüye kullanma suçlarından ise üçer yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Hakkındaki 63 sayfalık iddianamede Netanyahu, medyada kendisi ve eşi hakkında olumlu haberler yapılması karşılığında telekomünikasyon ve medya şirketlerine birtakım hukuki imtiyazlar tanımak ve yine birtakım mali ve kişisel imtiyazlar karşılığında milyarder dostlarından 200 bin doları aşkın tutarda lüks hediyeler almakla suçlanıyor.

2009’dan bu yana başbakanlık koltuğunda oturan Netanyahu, başsavcılığın dava açma kararını “darbe girişimi” olarak niteledi, kamuoyunun hukuk sistemine güveninin kalmadığını ileri sürdü. 70 yaşındaki siyasetçi, istifa etmeyeceğini de daha önce duyurmuştu. İlgili yasa, başbakanların suçlu bulunana dek görevde kalmasına olanak tanıyor.

Netanyahu hakkında dava açılacağına dair başsavcılıktan yapılan açıklama, İsrail’de eşi görülmemiş bir siyasi belirsizlik dönemine denk geldi. 17 Eylül’deki erken seçimlerden sonra ne Netanyahu ne de seçimden küçük bir farkla birinci çıkan rakibi Benny Gantz hükümet etmeye yetecek sayıda milletvekilini bir araya getiren bir koalisyon oluşturmayı başarabildi. Eylül seçimleri, nisandaki erken seçimlerde de aynı durum yaşandığı için düzenlenmişti.

Uzmanlara göre üçüncü bir seçim de kapıda. Ama öncesinde Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail’in kuruluşundan (1948) bu yana ilk kez parlamentodan hükümeti kurmayı denemesi için yeni bir aday önermesini istedi. Seçilen kişinin koalisyon pazarlıkları için 11 Aralık’a kadar vakti olacak. O da başaramazsa –ki uzmanlar parlamentodaki dengelerin buna engel olduğunu söylüyor- İsrail’de üç ay içinde bir kez daha seçim yapılacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar