NATO Zirvesi – Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Türkiye bazen IŞİD uzantısı gruplarla çalışıyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Londra’daki NATO zirvesi vesilesiyle ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’ye yüklendi. İttifak için ortak tehdit olarak nitelenmesine rağmen, terörizmin tanımında birlik olmadığını söyleyen Macron, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye baktığım zaman şunu görüyorum: Bizimle beraber omuz omuza IŞİD’e karşı savaşanlara karşı savaşıyorlar. Bazen de IŞİD uzantısı gruplarla çalışıyorlar.

Macron Türkiye’nin bu gruplarla ilişkisinin açıklığa kavuşması gerektiğini, muğlaklığın IŞİD’e karşı savaşı tehlikeye attığını savundu. Ankara’nın “YPG terör örgütü olarak kabul edilmezse, NATO’nun Baltık ülkeleri planı desteklenmeyecek” şeklindeki tutumuna da atıfta bulunan Macron, “Türkiye, kendi terörizm tanımını kabul ettirene kadar, NATO zirvesindeki kararları bloke etmek istiyor. Bu bizim (terör) tanımımız değil” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Trump’a dönerek, Türkiye’nin hem Rusya’dan S-400 satın alıp hem de NATO üyesi olabilmesini sorguladı ve “Bunun teknik olarak mümkün olmaması lazım” dedi . Macron, daha sonra yine dönerek S-400’leri ABD Başkanı Donald Trump’a da sordu. Trump ise “Türkiye’ye Amerikan Kongresi’nin talep ettiği yaptırımları uygulayacak mısınız?” sorusunu, “Konuya bakıyorum” diyerek geçiştirdi ve ardından Ankara’nın Obama yönetimi nedeniyle S-400 almaya mecbur kaldığı yönündeki görüşünü yineledi.

Trump’ın bu sözlerinin ardından Macron ise, Avrupa’nın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hava savunma sistemi satmayı önerdiğini söyleyerek, NATO ile tümüyle uyumlu Avrupa seçeneğine rağmen, NATO’yla uyumlu olmamaya karar verdiler dedi. Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldiğinde kendisine NATO üyesi olmak isteyip istemediğini soracağını da belirtti.  

Basın toplantısı sırasında Macron ve Trump arasında IŞİD konusunda da küçük bir atışma yaşandı. ABD Başkanı Fransız muhatabına “Suriye’de kilit altında tuttuğumuz çok sayıda IŞİD savaşçısı var. Çoğu da Avrupa’dan. Birkaç tane hoş IŞİD militanı almak ister miydin? Sana onları verebilirim. Almak istediğin herkesi alabilirsin” deyince, Fransız liderden “Ciddi olalım” yanıtı geldi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus