Medyascope’a konuşan siyaset bilimci ve Ortadoğu uzmanı Gilles Kepel: “IŞİD tipi cihadcılık bitti ama daha tehlikelisi kapıda”

İtalya’nın başkenti Roma’daki Akdeniz Diyalog Toplantıları’na konuşma yapmak üzere gelen ünlü Fransız siyaset bilimci ve Ortadoğu uzmanı Gilles Kepel, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin ölümünden sonra örgütü ve benzerlerini neyin beklediğini Medyascope’a değerlendirdi.

Kepel, elinde toprak bulundurmaya ve sosyal ağları yönetmeye dayanan IŞİD tipi cihadcılık modelinin bittiğini söyledi. Batı ülkelerinin sosyal ağlar için çok büyük harcamalar yaptığını söyleyen Kepel, ”Bağdadi’nin dahi telefonu yoktu, olsaydı hemen öldürülebilirdi” dedi. 

IŞİD’in bir süre kontrolünde tuttuğu Rakka gibi şehirlerin uçaklar tarafından bombalandığını ve Kürtler tarafından ele geçirildiğini hatırlatan Kepel, ”Bu da YPG’yi PKK’yla müttefik olmakla suçlayan Türkiye’yle problemlere yol açtı. Şu an cihadcılığın dördüncü evresindeyiz. Bu, işleyen bir organizasyondan çok, bir ortama dayanıyor” diye konuştu. Kepel örnek olarak ise, İngiltere’de ve Fransa’da kültürel olarak Selefi camilerde veya internet üzerinden biçimlenen ve ellerinde bıçaklarla insanları öldürmeye giden insanları gösterdi. Bu kişilerin herhangi bir örgüte bağlı olmamasını daha tehlikeli bulan Kepel, bu sebeple algoritmalar tarafından bulunamayacaklarını, ancak titiz çalışmalar yapılırsa sonuç elde edilebileceğini söyledi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar