Finlandiya’nın yeni Başbakanı Sanna Marin, dünyanın en genç lideri olacak

Dünyanın en genç başbakanı unvanı çok yakında Finlandiyalı sosyal demokrat siyasetçi Sanna Marin’in olacak. 34 yaşındaki Marin halen ülkenin ulaştırma bakanı olarak görev yapıyor.

Marin hafta sonunda beş üyeli koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olan Sosyal Demokratik Parti’nin yeni lideri ve dolayısıyla başbakan olarak seçildi. Selefi Antti Rinne, posta çalışanlarının grevini yeterince iyi yönetemediği gerekçesiyle koalisyon üyesi partilerden birinin kendisine güvelerinin kalmadığını söylemesi üzerine, geçen hafta istifa etmişti. Marin’in, beş buçuk milyon nüfuslu Finlandiya’nın üçüncü kadın başbakanı olmak üzere bu hafta Rinne’den görevi devralması bekleniyor.

Koalisyon ortağı beş partinin beşinin de lideri kadın

Finlandiya’daki koalisyon ortağı diğer dört partinin liderleri de kadın: 32 yaşındaki Li Anderson Sol İttifak’a, 34 yaşındaki Maria Ohisalo Yeşil Lig’e, 32 yaşındaki Katri Kulmuni Merkez Parti’ye ve 55 yaşındaki Anna-Maja Henriksson da İsveç Halkı Partisi’ne liderlik ediyor. Beş partili merkez sol koalisyon hükümeti nisan ayındaki seçimlerden sonra göreve gelmişti.

Dünyanın halen görev yapmakta olan en genç devlet ve hükümet başkanları sıralamasında ilk sıraya yerleşecek olan Marin’i, Ukrayna’nın 35 yaşındaki başbakanı Oleksiy Honcharuk, yine 35 yaşında olduğu söylenen Kuzey Kore lideri Kim Yong-un ve 39 yaşındaki Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern izliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar