İngiltere’de ameliyathanelerin hijyen koşullarına uygun başörtüsü üretildi

Müslüman bir doktorun icadı olan ameliyathane koşullarına uygun tek kullanımlık hijyenik başörtüsü, İngiltere’de ilk kez Royal Derby Hastanesi’nde ameliyatlarda kullanılmaya başlandı.

Ameliyathanenin hijyen koşullarına uygun başörtüsünün ülke çapında kullanılması umut edilirken Ulusal Sağlık Sistemi‘nden (NHS England) yapılan açıklamada uygulamanın şimdilik hastanelerin tercihine bağlı olacağı belirtildi.

Halen Lincolnshire’da çalışan, hijyenik başörtünün mucidi Müslüman doktor Farah Roslan, bu fikrin Derby and Burton NHS Tröst Üniversite Hastanesi’nde tıp öğrencisiyken aklına geldiğini söyledi. Roslan, “Bütün gün kullandığım başörtüsünün ameliyathane için temiz ve ideal olmadığı açıktı. Başörtüsünü enfeksiyon riski sebebiyle ameliyathaneye girerken çıkarıyordum ve çıkarınca kendimi konforlu hissetmiyordum” dedi.

Roslan bunun üzerine dini inancının gerektirdiği giyim şekliyle ameliyathanede olma isteğini buluşturabilecek bir çözüm düşündü. Fikrini olgunlaştırırken bir dizayn oluşturup kumaşları test etmeden önce, doğduğu ülke olan Malezya’daki örneklere baktı.

Roslan’ın meslektaşı Gill Tierney, hastanenin İngiltere’de ameliyathanenin hijyen şartlarına uygun başörtüsünü ilk kez kullandığını ve maliyeti yüksek olmayan bu uygulamanın etkisinin büyük olacağını söyledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar