2019, Avrupa’ya iltica başvurularının 2015’ten beri ilk kez arttığı yıl oldu

Mülteci krizinin zirveye çıktığı 2015 yılında Avrupa’ya iltica başvuruları ilk kez 1,2 milyona ulaşmıştı. O tarihten beri gitgide azalan başvurular bu yıl tekrar artış gösterdi. Avrupa’ya 2019’un Eylül ayına kadar yüzde 8,6’lık bir artış ile 473 bin 215 iltica başvurusu yapıldı. 

Avrupa İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) verilerine göre, Avrupa’ya en çok iltica başvurusunda bulunanlar Suriyeliler (yüzde 14), Afganlar ve Iraklılar (yüzde 7). Eurostat’ın verileri, Almanya’nın iltica arayanlar için hâlâ ilk durak olduğunu ortaya koyuyor. Ancak Almanya’ya iltica başvurusu sayısında düşüş var. 2016 yılında Avrupa Birliği toplamına göre yüzde 31, 2017 yılında yüzde 28 olan oran, 2018 yılında yüzde 27,9’a düşmüştü. 

Suriyeli sığınmacıların yüzde 55’i, Iraklı sığınmacıların yüzde 41’i ve Afgan sığınmacıların yüzde 24’ü Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu. Ocak ayından kasım ayına kadar Almanya’ya 133 bin 270 iltica başvurusu yapıldı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar