Japonya Çevre Bakanı, çoğu Japon erkeğin yapmadığını yapıp iki haftalık doğum iznine ayrılacak

Japonya Çevre Bakanı Shinjiro Koizumi, çarşamba günü yaptığı açıklamada ilk çocuğunun bu ay içinde doğmasının ardından doğum iznine ayrılacağını söyledi. Japonya’da babaların sadece yüzde 6’sı doğum iznini kullanıyor.

Eski Başbakan Junichiro Koizumi’nin 38 yaşındaki oğlu Shinjiro Koizumi, kendisine yakın kaynaklara göre, bebeğinin doğumundan sonraki üç aylık dönemde çalışma saatlerini kısaltarak ve evden çalışarak toplam iki haftalık izin almayı planlıyor. Bu süre zarfında Koizumi’nin diğer hükümet üyelerinden görevleri konusunda yardım isteyeceği belirtiliyor.

Kamuoyu araştırmaları ve anketlerde geleceğin potansiyel başbakanı olarak gösterilen Koizumi’nin, ağustos ayında televizyon yıldızı Christel Takigawa ile evliliğini ilan ettikten kısa bir süre sonra bakanlıktan ayrılacağı düşünülüyordu. Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Japon siyasetinin yükselen yıldızı olan Koizumi’yi son kabine revizyonunda çevre bakanı yapması, “halef seçimi” olarak değerlendirilmişti.

Kaynak: The Japan Times

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar