Mobbingin neden olduğu iddia edilen arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharı yargıya taşınacak: “Baskı yapan sorumluları tek tek gösteren bir intihar mektubu bıraktı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gaziantep Müzesi’nde sözleşmeli olarak yaklaşık iki yıldır çalışırken, eksik ve envantere kayıtlı olmayan eserleri zimmet almadığı için müze müdiresinin mobingine uğradığı iddia edilen ve bu yüzden memleketi Diyarbakır’da sekizinci kattan atlayarak yaşamına son veren arkeolog Merve Kaçmış’ın ölümü yargıya taşınacak. Kaçmış’ın ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış, öfkeli ve üzgün olduklarını belirterek, “Öncelikle genç bir kızı intihara kadar sürükleyecek baskıyı yapan müze müdiresinin soruşturmanın selameti açısından bir an önce açığa alınması gerektiğine inanıyoruz. Başka canların yanmaması için bu olayın üzerine gitmek istiyoruz” dedi. 

Gaziantep Müzesi’nde yaklaşık iki yıldır sözleşmeli olarak görev yapan arkeolog Merve Kaçmış’ın, memleketi Diyarbakır’da 13 Ocak’ta sekizinci kattan atlayarak yaşamına son vermesi ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Kaçmış’ın kendisine mobbing uygulanması ve işten atılma tehdidi nedeniyle girdiği bunalım sonucu yaşamına son verdiği iddia edildi ve ailesi, Diyarbakır Barosu’ndan olayın yargıya taşınması için destek istedi. Diyarbakır Barosu Kadın Merkezi’nin konuyu yargıya taşıyacağı öğrenildi. 

Kaçmış’ın başka bir göreve atanan bir arkeoloğun üzerine zimmetli tarihi eserleri eksik olduğu için üzerine zimmet almak istememesi nedeniyle müze müdiresi E.Ö.’nün mobbingine uğradığı ileri sürüldü. Hafta sonu izni için memleketi Diyarbakır’a gelen Kaçmış’ı, müze müdiresi E.Ö.’nün aradığı ve bir an önce dönüp zimmet ile ilgili raporu imzalamasını istediği, Kaçmış’ın ise yeğeninin hastalık durumundan dolayı gelemeyeceğini ve rapor alacağını söylemesi üzerine bir kez daha müdirenin tehditlerine maruz kaldığı iddia edildi. Kaçmış’ın yaşamına son vermeden önce, yaşadıkları ile ilgili bir mektup kaleme aldığı ve mektubun ailesi tarafından polise teslim edildiği öğrenildi. 

“Başka canların yanmaması için üzerine gitmek istiyoruz”

Merve Kaçmış’ın ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış, kız kardeşini iki yıldan beri Gaziantep Müzesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde arkeolog olarak görev yaptığını belirtti. Ağabey Kaçmış, 6-7 ay önce, başka bir kuruma gönderilen memurun üzerindeki tarihi eserlerin devredilmesine ilişkin çalışmalar sırasında 150-200 adet tarihi eserin eksik olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Kayıp eserleri usulsüz bir şekilde üzerine geçirmesi konusunda müze müdiresi tarafından kardeşine baskı yapılmaya başlandığını ileri süren Kaçmış, şöyle konuştu: “Kardeşimin usulsüz olan bu durumu kabul etmemesi nedeniyle üzerindeki baskı ve mobbing giderek artmıştır. Bunun sonucunda kardeşim 13 Ocak’ta izin için geldiği Diyarbakır’da intihar etmiş ve arkasında işyerinde baskı yapan sorumluları tek tek gösteren bir intihar mektubu bırakmıştır. Konuya ilişkin savcılık yetkililerine gerekli bilgiler verilmiş olup soruşturma süreci başlatılmıştır. Yaşanan bu olaydan ötürü öfke ve üzüntü duymaktayız. Öncelikle genç bir kızı intihara kadar sürükleyecek baskıyı yapan müze müdiresinin soruşturmanın selameti açısından bir an önce açığa alınması gerektiğine inanıyoruz. Başka canların yanmaması için bu olayın üzerine gitmek istiyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus