İstanbul’da altı yaşındaki hastada koronavirüs değil, influenza B çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fırat Fıstık & Hazar Dost

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Türkiye’de kesin olarak koronavirüs tanısı konan bir hasta olmadığını söyledi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil’de tedavi gören ve koronavirüsten şüphenilen altı yaşındaki Çinli bir çocuk ise paniğe sebep oldu. Koronavirüs olduğuna dair kesin tanı konulmazken Çocuk Acil, önlem amacıyla kapatıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada “11 bin yolcu tarandı ve herhangi bir şüpheli yolcuya rastlanmadı” derken Türkiye’de bugüne kadar farklı illerden şüpheli görünen 68 kişiden numune alındığını, koronavirüs tanısı koyulan herhangi bir hastanın olmadığını belirtti.

Çocuk Acil kapatıldı

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise dün gece 21.00’de altı yaşındaki Çinli bir çocuğun İstanbul‘daki Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne getirildiğini, ilk tedavinin ardından gönderildiğini, daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurduğunu söyledi. Tedavi altına alınan çocuğa koronavirüs tanısı konulduğunu iddia eden Yarkadaş, hastanın bulunduğu katın yeşil alana dönüştürülerek kapatıldığını, diğer hastaların tahliye edildiğini söyledi. Yarkadaş, hastaya koronavirüs kesin tanısı konulduğuna dair bir de belge paylaştı.

“Dört kişi karantina altına alındı”

Şu an Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil binasının koronavirüs şüphesiyle kapatıldığı iddiası doğru, fakat altı yaşındaki hastanın koronavirüs değil influenza B (grip) olduğu ortaya çıktı. Biri dahiliyede olmak üzere dört kişi karantinaya alındı. Karantinaya alınanların tetkikleri ve testleri devam ederken İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Recep Koç, şu anda kesin tanı durumunun sözkonusu olmadığını söyledi. 

“Belge koronavirüs şüphesiyle yazılmış ancak normal grip de olabilir”

Koç, şüphelenilen hastaların koronavirüs olma ihtimaliyle sisteme girildiğini ve Yarkadaş’ın paylaştığı belgenin buna işaret ettiğini belirtti ve şunları söyledi: “Hastalar için şüphe belirleniyor ve hasta tedavi altına alınıyor. Koronavirüs şüphesiyle yazılmış ancak influenza da olabilir. Zaten normal griple benzerlikler de taşıyor. Ancak belgeye böyle işlenmesinin sebebi her türlü ihtimali göz önünde bulundurma hassasiyetinden kaynaklanıyor. Koronavirüs çıkarsa, tüm hastaneyi tecrit altına almak lazım. Bu yüzden bu önlem alınıyor, çıkmazsa da normal işleyişe geçiliyor.”

Sistemsel bir hata

Bakan Koca da Çinli çocuğa mevsimsel bir grip türü olan influenza tanısı konulduğunu, bilgisayar üzerinde “ön tanı” yerine “kesin tanı” şıkkının işaretlenmesi nedeniyle yanlışlıkla olduğunu açıkladı. Konuyla ilgili olarak doktor hakkında soruşturma açıldı.

Bugün ayrıca birkaç saat içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait A400M tipi bir uçak ambulans uçağa dönüştürülerek Çin’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını buraya getirecek. Uçakta 21 enfeksiyon uzmanı da hazır bulunacak ve yolcular özel izolasyonla getirilecek. Uçak indiğinde ekiplerle birlikte şüphelenilen hastalar da 14 gün gözlem altında tutulacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus