Gezi Davası’nda Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu için ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Davası’nda esas hakkında mütalaasını mahkemeye iletti. Savcılık, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı Edip Şahiner’in imzasını taşıyan mütalaa ile Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep edildi.

Mütalaada, “Gezi kalkışmasının enerjisinin azalmasından dolayı amaçsal birliktelik içerisinde olan sanıkların tedirgin olduğu, bu nedenle bizzat Mehmet Osman Kavala’nın talimatları ile Gezi kalkışmasının derinleştirilmesi ve tüm ülke sathına yayılması ve profesyonel eylemci yetiştirilmesi amacıyla toplantılar ve organizasyonlar yapıldığı anlaşılmıştır” denildi.

Savcılık, üç sanığın, diğer sanıklarla fikir ve eylem birliği içerisinde hareket edip “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçunu işlediğini öne sürdü.

Mütalaada, sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise iddia edilen suçun işlenmesine yardımcı oldukları gerekçesiyle 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Yurtdışında bulunan sanıklar Can Dündar, Pınar Alabora, Memet Ali Alabora, Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Gökçe Yılmaz ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını isteyen savcılık, bu sanıkların da ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen kişilerle aynı eylemlerde bulunduklarını iddia etti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus