İdlib’de durum – Milli Savunma Bakanı Akar: “Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Akar, “Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Akar, şöyle konuştu:

“Ateşkesi sağlamak ve kalıcı kılmak için ilave birlikler gönderiyoruz, alanı kontrol edeceğiz. Radikaller dahil ateşkese uymayanlara karşı zor kullanılacak, her türlü tedbir alınacaktır. Takviye edilen gözlem noktalarımız sahadaki durumun gözlenmesinde önemli rol oynamaya devam edecek. İdlib’deki mevcudiyetimizi takviye etmemizin maksadı ateşkesin kalıcı olarak sağlanmasıdır. Herhangi bir unsurun saldırısına karşı gerektiğinde kuvvet kullanımı dahil, kati bir ateşkesin sağlanmasına yönelik her türlü tedbirin alındığını ve alınacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Akar, dört milyon Suriyelinin yaşadığı bu bölgede Türkiye’nin garantör devletlerden biri olduğunu hatırlattı ve Suriye rejiminin bugüne kadar ilan edilen dört ateşkese rağmen saldırılarına devam ettiğini söyledi.

Suriye rejimi, ülkede kontrol altına alamadığı tek yer olan İdlib’e yönelik aralık ayında büyük bir askeri operasyon başlattı. Bu operasyona Rusya’da askeri destek veriyor. Türkiye, bu operasyonun Eylül 2017’de Rusya’yla imzalanan Soçi Mutabakatı’na aykırı olduğunu savunuyor. Rusya ise Soçi Mutabakatı’nı Türkiye’nin ihlal ettiğini ileri sürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Mokova’da yaptığı açıklamada Türkiye’yi bir kez daha suçladı:

“Mevcut gerilimin nedeni olarak, Türkiye’nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’ndaki yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesini ve Ankara’nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Suriye’nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekâtı bölgesine ve Libya’ya göndermesini görüyoruz.”

Suriye ordusunun operasyon yaptığı bölgede Türkiye’ye ait askeri gözlem noktaları da var. Suriye ordusunun açtığı ateşte şu ana kadar 12 Türk askeri ve bir sivil personel hayatını kaybetti. Milli Savunma Bakanlığı ise bu saldırılara karşılık 100’den fazla rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün AKP Grup Toplantısı’nda Suriye rejiminin saldırılarına karşılık verileceğini açıkladı.

Türkiye ile Rusya, İdlib konusunda karşı karşıya gelirken ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’de dün Ankara’da temaslarda bulundu, ABD’nin Türkiye’ye desteğini iletti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus