Japonya’da koronavirüsle mücadelede “sürü bağışıklığı” mı uygulanıyor? – Tokyo’dan Dr. Fahrettin Haczeyni ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope dünyanın koronavirüsle mücadelesinin nabzını tutmaya devam ediyor. Batu Bozkürk, vaka ve test sayısı oldukça düşük olan Japonya‘yı Tokyo Üniversitesi’ne bağlı Klinik Araştırmalar Merkezi’nde çalışan Doktor Fahrettin Haczeyni ile konuştu.

Yayında, “Japonya’da vaka sayısının düşük olmasının arkasında ülkenin koronavirüse karşı başarılı bir mücadele vermesi mi var yoksa açıklanan sayılarda ekonomik endişeler mi rol oynuyor? Verilerin ötesinde neler yaşanıyor, hastanelerde durum nasıl, hükümet salgını nasıl yönetiyor?” sorularına yanıt arandı. Haczeyni ülkenin “sürü bağışıklığı” politikası uyguluyor olabileceğini söyledi.

Doğu Asya ülkelerinden Japonya’da ilk vaka, 16 Ocak tarihinde tespit edildi. Ülke yaklaşık 5 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılasıyla dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumunda olmasına rağmen ülkede uygulanan test sayısı hayli düşük. 29 Nisan’daki son verilere göre 126 milyonluk ülkede 160 bin civarında test yapıldı. Bu, her bir milyon kişiden 1270 kişiye test yapıldığı anlamına geliyor. İtalya’da bu sayı 30 bin, Amerika Birleşik Devletleri’nde 17 bin, Türkiye’de ise 11 bin. Testlerin sonuçlarına göre Japonya’da 13 bin kişide koronavirüs tespit edilirken 394 ölüm raporlandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus