Merkez Bankası, yıl sonu TÜFE tahminini 8,2’den 7,4’e çekti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2020 yılının ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, 2020 yılı sonunda tüketici fiyatları enflasyonunun yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini duyurdu. Bu oran, ocak ayında açıklanan yılın ilk enflasyon raporunda yüzde 8,2’ydi

Açıklamasının başında koronavirüs salgınının dünyadaki etkilerinden söz eden Uysal şunları söyledi:

“Koronavirüs salgınının dünya çapında hızla yayılması ekonomileri birçok farklı kanaldan etkileyerek küresel iktisadi faaliyetin sert bir şekilde daralmasına neden oldu. Salgın, ilk etapta küresel tedarik zinciri ve üretim üzerinde etkisini gösterdi. Devamında ise belirsizliklerdeki artış, finansal koşullardaki sıkılaşma, hanehalklarının gelir kaybı ve firmaların nakit akışındaki bozulma talepte de belirgin bir zayıflamaya yol açtı. Dünya genelinde uygulamaya konulan sosyal yalıtım tedbirleri, mart ayı içinde hizmetler sektörü faaliyetinin hızla zayıflamasına neden oldu. Takip eden dönemde küresel ticaretteki daralmayla birlikte imalat sanayinin de bu yavaşlamaya eşlik etmesi muhtemel görünüyor. Küresel talep ve emtia fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisiyle 2020 yılına ilişkin gelişmiş ülke enflasyon tahminleri geriledi.”

Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın Türkiye’deki duruma ilişkin değerlendirmesi de özetle şöyle:

“İktisadi faaliyet 2019 yılının son çeyreğinde yurtiçi talep kaynaklı olarak güç kazandı. Ekonomideki güçlü seyir ocak-şubat döneminde de devam etti ve işsizlik oranları düşüşünü sürdürdü. Bu dönemde yatırım eğilimlerindeki toparlanma sinyalleri devam etti. Ancak, mart ayının ikinci yarısından itibaren, salgına bağlı gelişmeler iktisadi faaliyeti dış ticaret, turizm ve iç talep kanallarıyla sınırlamaya başladı. Yüksek frekanslı veriler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ikinci çeyrek için belirgin bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Salgın hastalıkla başlayan süreç enflasyonu maliyet ve talep kanallarıyla belirgin ölçüde etkiliyor. Son dönemde Türk Lirası’nda gözlenen değer kaybına rağmen uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşler enflasyon görünümüne olumlu yansıyor. Üretim ve satışlardaki düşüşe bağlı birim maliyet artışları takip edilmekle birlikte, küresel ticaret hacmindeki zayıflama ve hareketliliği kısıtlayıcı tedbirlere bağlı olarak toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin yılın ikinci çeyreğinde arttığını değerlendiriyoruz.”

Uysal, bankanın tüketici enflasyonu (TÜFE) tahminlerini de şöyle sıraladı:

“Mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörülmektedir. Bu çerçevede, enflasyonun 2020 yıl sonunda yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir. Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 5,5 ile yüzde 9,3 aralığında (orta noktası yüzde 7,4), 2021 yılı sonunda ise yüzde 3,1 ile yüzde 7,7 aralığında (orta noktası yüzde 5,4) gerçekleşeceği öngörülmektedir.” 

Uysal, salgına bağlı olumsuz etkilerin geçici olacağını ve yılın ikinci yarısında, yurtiçi talepte nispeten daha güçlü ve erken olmak üzere, ekonomideki toparlanmanın başlayacağını öngördüklerini söyledi. Uysal’a göre, iktisadi faaliyetin toparlanma hızı ise normalleşme sürecinin yurtiçindeki seyri kadar başta Türkiye’nin dış ticaret ortakları olmak üzere küresel ekonomideki gidişata da bağlı olacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus