Murat Yetkin yazdı: “S-400 ve tıbbi yardım ABD ile SWAP anlaşması getirir mi?”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, kişisel blogu YetkinReport‘ta yayımladığı yazısında, S-400 füzelerinin hizmete alınmasının ertelenmesi ve Kovid-19’la mücadele için tıbbi malzeme yardımı gibi adımlar, Türkiye’nin ABD ile döviz takası (SWAP) anlaşmasında kolaylık sağlar mı? sorusuna yanıt aradı.

ABD’nin önemli düşünce kuruluşlarından Atlantic Council, 30 Nisan’da sadece ABD için değil, Türkiye’nin ekonomik durumu açısından da önemli olan bir video toplantı düzenledi. Toplantıya katılanlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güvenlik ve Dış Politikalar Baş Danışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey‘in de olduğu toplantıyı “dikkat çekici” olarak niteleyen Yetkin, toplantıda Suriye ile ilgili konuların ön plana çıktığını yazdı.

“Toplantının bu minvalde giden akışı, Türkiye’nin SWAP anlaşması talebiyle ilgili sorulan bir soruyla değişti, Türkiye’nin S-400 füzelerini hizmete almayı ertelediğine ve Kovid-19 salgını nedeniyle ABD’ye gönderilen maske, önlük gibi tıbbi malzeme yardımlarına atfen, SWAP anlaşması talebinin ne durumda olduğuydu” diye yazan Yetkin, bu soruya Satterfield’ın verdiği cevabın “mali ve parasal koşullar sağlanmazsa, siyaseten ne yapılırsa yapılsın etkisi olmaz” anlamına geldiğini belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus