Pasif göreve atanan Tümamiral Cihat Yaycı’nın istifası – Ahmet Zeki Üçok: “Hulusi Akar, kendisinden başka birinin öne çıkmasını istemiyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 16 Mayıs Cumartesi günü yayımlanan kararnameyle Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’na atanan eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti.

Emekli Askeri Yargıç Ahmet Zeki Üçok, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kendisinden daha fazla öne çıkan kimseyi istememesi yüzünden tasfiyenin yaşandığını belirterek Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) Yaycı için gönderilen yazıyı paylaştı.

Tümamiral Yaycı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya’da yürüttüğü çalışmaların mimarı olarak görülen ve FETÖ ile mücadelenin kritik isimlerinden sayılan bir amiraldi. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararnameyle görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’na atandı. Bu tasarruf pasif bir göreve atama olarak yorumlandı.

Sorun, Yaycı isminin çok öne çıkması mı?

Yaycı ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın arasının iyi olmadığı, hem FETÖ ile mücadelenin hem de Libya’daki anlaşmanın Yaycı’ya mal edilmesinin Akar’ı rahatsız ettiği de birçok isim tarafından vurgulanıyor. Yaycı, Doğu Akdeniz’in Paylaşım Mücadelesi ve Türkiye adı kitabında Akdeniz’de Türkiye’nin izlemesi gereken stratejiyi açıklamıştı. 

Medyascope’a konuşan emekli Askeri Yargıç Ahmet Zeki Üçok, “Bu istifa kesinlikle Hulusi Akar’ın, kendisinden daha öne çıkan kimsenin olmamasını istemesidir. Geçmişte de örneklerini gördük, Metin Temel Paşa olsun, Zekai Aksakallı Paşa olsun hep bunu gördük. Akar’ın tutumunun kurbanı oldular. Türkiye’nin yetiştirdiği en yetenekli komutanlar heba olup gidiyor. Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görev düşüyor. Cumhurbaşkanının, yetişmiş en değerli komutanları heba eden bu karanlık sisteme dur demesi lazım” dedi.

Yaycı’nın hem muharip subay olup aynı zamanda doçent olduğuna ve bunun bir ilk olduğuna vurgu yapan Üçok, Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge terimini gündeme getirenin, Libya ile yapılan yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının mimarının Yaycı olduğunu söyledi. Üçok bu sebeple, Yaycı’nın Yunanistan tarafından da sevilmediğini belirtti: “Yunanistan’ın, Güney Kıbrıs’ın haksız kazandığı doğal kaynakların tamamına engel oldu. O nedenle Yunanistan’ın en büyük televizyon kanalı Skynews dün görevden alınmayı ballandıra ballandıra anlattı. Deniz Kuvvetleri, FETÖ ile mücadelenin en önde giden alanıydı. Sen şimdi uyduruktan bir dava öne sürüp, soruşturma açıyorsun ve görevden alıyorsun.”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan gönderilen yazı

Yaycı’nın görevden alınmasının ardından önemli bir gelişme daha yaşandı. MSB Teftiş Dairesi bir yazı göndererek Yaycı’nın derhal ilişiğinin kesilmesini ve pazartesi günü (18 Mayıs 2020) hemen Genelkurmay Başkanlığı’nda göreve başladığının bildirilmesini emretti.

Üçok bu yazıyla ilgili de şunları söyledi: “Sen kimsin ki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı’na bu muameleyi yapacaksın? Milli Savunma Bakanlığı içindeki bürokratların, komutanların önüne geçtiğini de kamuoyunun bilmesi lazım. Birçok bürokrat; komutanları, orgeneralleri, tümgeneralleri kapılarında bekletiyorlar. Genelkurmay Başkanlığı’nda Yaycı’nın odası bile yok. Yazıklar olsun, böylesine bir muameleyi hiç hak etmedi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan övmüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altı ay önce Gölcük’te, ismini vererek Cihat Yaycı’yı övdüğünü hatırlatan Üçok şöyle devam etti: “Eskiden genelkurmay başkanı vardı, silahlı kuvvetlerin komutanı oydu fakat yeni sistemde kuvvet komutanları Milli Savunma Bakanı’na bağlandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, her yerde selam alıyor, sanki sivil bir genelkurmay başkanı gibi hareket ediyor. Cihat Yaycı’yı Cumhurbaşkanı Erdoğan, ismini vererek Gölcük’te övdü. Ama Akar bunu istemedi diye tasfiye ediliyor. Bu olay, Akar’ın silahlı kuvvetler üzerindeki çarpan etkisini en az üç-dört kat artırmıştır.”

22 Aralık 2019’da Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk denizaltısı Pirireis’i havuza çekme ve beşinci gemisi Seydialireis’in ilk kaynak töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile yapılan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair mutabakat nedeniyle Yaycı’nın ismini anarak övmüştü. 

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner de Yaycı ile görüştüğünü, kendisinin “Bana asılsız iddialarla kumpas kuranların gerçek yüzleri ortaya çıkacaktır” dediğini paylaştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus