İddia: General Hafter güçleri, Türkiye destekli güçlerin mevzilerine saldırmayı planlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Libya’da Rusya destekli Halife Hafter’e bağlı hava kuvvetlerinin, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir güçle Türkiye destekli merkezi hükümet güçlerine saldıracağı açıklandı. Açıklama, merkezi hükümetin İçişleri Bakanı Fathi Bashagha’dan geldi. Saldırının gerçekleşmesi durumunda Libya’daki tansiyonun tekrar yükselmesi bekleniyor.

Bashagha’nin Bloomberg’e verdiği bilgilere göre, ayrıca, Rusya’nın Suriye’deki Hımeymim Hava Üssü’nden kalkan sekiz Rus savaş uçağı ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’e ulaştırıldı. Habere göre, Sovyet yapımı en az altı “MiG-29” ve iki “Su-24” savaş uçağının Hafter’in kontrolündeki bölgeye konuşlanması yaklaşmakta olan gerginliği doğrular nitelikte.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya destekli Hafter güçleri bir seneyi aşkın bir süredir Libya’yı ele geçirmek için savaşmaktaydı. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin OPEC üyesi devletin yanında saf tutması rüzgarı tersine çevirdi ve Hafter güçlerinin stratejik Vatiyye Askeri Üssü’nün hakimiyetini kaybederek Trablus’tan kısmi geri çekilmesini sağladı.

Habere göre, Hafter güçlerinin yaşadığı kayıplarda Türk SİHA’larının Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerine gerçekleştirdiği saldırılar etkili oldu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus