İçişleri Bakanlığı, 81 ilde geçerli yeni koronavirüs genelgesi yayımladı: Evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal edenlere para cezası uygulanacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “İzolasyon Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak. Yine, yeni genelgeye göre, koronavirüs tanılı, temaslı ve evde izolasyona alınanların izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da kullanılarak sağlanacak.

“Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak

Genelgeye göre, İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak. Bu ekiplerin içinde, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personeli, okul müdürleri ve öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar, apartman ve site yönetici temsilcileri yer alacak.

İzolasyon yükümlülüğünü ihlal edenlere para cezası uygulanacak

Genelgede, evde izolasyona tabi tutulan koronavirüs tanılı veya temaslı, evde izolasyona alınan yurttaşların, acil işlerini gerekçe göstererek evde izolasyon sorumluluklarını ihlal ettiklerinin, sosyal hayata katılarak halk sağlığını riske attıklarının tespit edildiği belirtildi. Bu durumun önüne geçilmesi amacıyla alınacak önlemler ise şöyle sıralandı:

  • İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacak.
  • Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.
  • Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak beş, yedi, dokuz veya 11 temsilci şeklinde) görevlendirilmeleri sağlanacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus