Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: Virüs Vuhan’dan önce İtalya’da yayılmaya başlamış olabilir, Moderna’nın aşısı bulaşmayı önlemekle kalmıyor hastalığın hafif belirtilerle atlatılmasını da sağlıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünya genelinde koronavirüs bulaşan insan sayısı 55 milyonu aştı. Araştırmacılar, koronavirüsün Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen ilk vakadan aylar önce İtalya’da bazı insanlara bulaştığına işaret eden kanıtlar bulmuş olabilir. Moderna’nın geliştirdiği aşı virüsün bulaşmasını önlemekle kalmıyor, aşılandığı halde virüse yakalananlar hastalığı hafif belirtiler göstererek atlatıyor. ABD’de yerli halkların bulunduğu Navajo Nation salgın önlemleri kapsamında önümüzdeki üç hafta boyunca eve kapanıyor. Günlük vaka sayılarındaki artışın ivme kazandığı ABD’de, çeşitli eyaletlerde salgın nedeniyle alınan önlemler artırılıyor ve maske kullanımı zorunlu hale geliyor. Joe Biden ABD Senatosu’na “koronavirüs mali teşvik paketini” onaylamaları çağrısında bulundu. Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberlerini Medyascope sizin için derledi. 

Milan Ulusal Kanser Enstitüsü’nden yaşambilimci Dr. Gabriella Sozzi

Araştırma: Koronavirüs Çin’in Vuhan kentindeki ilk vaka tespit edilmeden önce İtalya’da yayılmaya başlamış olabilir

Dünya genelinde koronavirüs bulaşan insan sayısı 55 milyonu aştı. Bilim insanları, bir yandan virüse karşı etkili aşı ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışırken bir yandan da virüsün Çin’in Vuhan kentinden önce başka herhangi bir yerde etkili olup olmadığı sorusuna yanıt arıyor. Araştırmacılar, koronavirüsün Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen ilk vakadan aylar önce, Eylül 2019’da, İtalya’da bazı insanlara bulaştığına işaret eden kanıtlar bulmuş olabileceklerini belirtiyor. 

Milano Ulusal Kanser Enstitüsü’nden yaşambilimci Dr. Gabriella Sozzi liderliğindeki ekip, geçen hafta Tumori Journal’da yayımlanan hakemli bir makalede, araştırmaları sırasında rastladıkları beklenmedik bir bulgunun “salgının zaman çizelgesini yeniden şekillendirebileceğini” belirtti.  

Araştırma ekibi, İtalya’da Eylül 2019 ile Mart 2020 tarihleri arasında akciğer kanseri tarama testine tabi tutulan ve hiçbir koronavirüs belirtisi göstermeyen 959 bireyden alınan kan örneklerini inceledi. Bilim insanları, salgının Avrupa’da yayılmaya başlamasından hemen önce tamamladıkları yedi aylık bir çalışmanın sonunda, İtalya’nın farklı bölgelerindeki bu bireylerden aldıkları kan örneklerinin bazılarında insan vücudunun koronavirüsle mücadele etmek için ürettiği antikorlara rastladı. Antikorların tespiti, koronavirüsün Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen ilk vakalardan önce İtalya’daki bazı bireylere bulaşmış olabileceği anlamına geliyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Sağlık Enstitüleri Direktörü Francis Collins, bugün insan vücuduna adaptasyonu oldukça kuvvetli olan koronavirüsün, salgının adı konmadan çok daha önce, sessiz sedasız çok sayıda insana bulaşmış olabileceğini belirtti. İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının koronavirüsün geçirdiği mutasyon üzerindeki araştırmaları da virüsün Vuhan dışında bir yerde ortaya çıkmış olabileceğini öne sürdü. 

İtalya, İspanya ve Brezilya’da bilim insanları, hastalığın “salgın” olarak adlandırılmasından aylar öncesine ait kanalizasyon örneklerini incelediklerini ve koronavirüse rastladıklarını belirtti. Ancak çoğunlukla bilgisayar modellemesine ya da izole edilmiş laboratuvar ortamlarındaki verilere dayanan bu bilimsel çalışmalar, virüsün Vuhan dışında herhangi bir yerden yayılmaya başlamış olabileceği iddiasını desteklemeye yetmiyor. 

Dr. Gabriella Sozzi’nin ekibi, çalışmalarını bilgisayar modellemeleri yerine geçtiğimiz yıl İtalya’daki kanser taramalarına katılan bireyler üzerinde yürütmeyi seçti. Kan örnekleri üzerinde yüzde 96 doğru sonuç veren koronavirüs test kitini uyguladıklarını belirten Dr. Sozzi, örneklemdeki kan tüplerinin yüzde 10’undan fazlasında pozitif sonuç aldıklarını söyledi. 

Bilim insanları, araştırma sonucunda yeni tip koronavirüsten kaynaklanan çok sayıda enfeksiyon tespit ettiklerinde şaşırdıklarını belirtti. Eylül ayının ilk haftasından şubat ayının son haftasına kadar incelenen kan örneklerinde, İtalya’nın 13 bölgesinin her birinde en az bir pozitif vakaya rastladıklarını söyledi. 

Moderna’nın geliştirdiği aşı virüsün bulaşmasını önlemekle kalmıyor, hastalığı da iyileştiriyor

ABD merkezli biyoteknoloji firması Moderna, geliştirdikleri koronavirüs aşısının üçüncü aşama denemelerinde yüzde 95 oranında başarı sağladıklarını açıkladı. Şirket, aşının uygulandığı 30 bin adayda olumlu sonuçlar alındığını ve önümüzdeki haftalarda ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvuracaklarını açıkladı. Moderna ayrıca, bu yılın sonuna kadar ABD’de dağıtılmak üzere 20 milyon doz, 2021 yılı içinde ise küresel çapta dağıtıma hazır 500 milyon ila bir milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını duyurdu. 

Moderna’nın salgınla mücadelede umut verici aşı haberi, geçen hafta ABD merkezli bir diğer ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının benzer oranda başarı elde ettiği açıklamasının ardından geldi. Moderna’nın pazartesi günü yaptığı açıklamaya cevaben, borsalarda ciddi bir hareketlenme ve geçen hafta Pfizer’in hisselerindekine benzer bir yükseliş görüldü. Moderna CEO’su Stephane Bancel aşı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bunlar, ABD’de ve dünyada birçok insana yardımcı olacak iki mükemmel aşı” dedi. 

Koronavirüse yakalanan birey hastalığı hafif belirtiler göstererek atlatabileceği gibi hastanede tedavi görme ve hatta solunum cihazına bağlanma gereksinimi de duyabilir. Moderna araştırmasında 95 kişiden 11’inde ağır koronavirüs belirtileri görüldü. Bu kişilerden hiçbirine aşı uygulanmamıştı. Araştırmaya katılan ve rahatsızlanan beş kişi oldu ve beşi de hastalığı hafif belirtiler göstererek atlattı. Araştırma sonuçları, Moderna’nın geliştirdiği aşının çoğu durumda virüsün bulaşmasını önlemekle kalmadığını, aşılandığı halde virüse yakalananların da hastalığı hafif belirtiler göstererek atlattığına işaret ediyor. 

ABD’de yerli halkların bulunduğu Navajo Nation, salgın önlemleri kapsamında önümüzdeki üç hafta boyunca eve kapanıyor 

ABD’de koruma altındaki yerli toplulukların yaşadığı en büyük bölgelerden biri olan Navajo Nation, yetkililerin koronavirüsün kontrolsüz bir şekilde yayıldığı uyarılarının ardından üç hafta boyunca eve kapanıyor. Navajo’da yetkililer, bütün bir yazı virüsü kontrol altına almaya çalışmakla geçirdikten sonra vakaların yeniden tırmanışa geçmesinden endişe ediyor.  

Yeni önlemlerle birlikte bölge sakinleri zorunlu haller dışında evden çıkamayacak. Bölge ziyaretçilere ve dışarıdan gelenlere kapatılacak. Devlet daireleri de kapatılarak çalışmaya üç hafta ara verecek. Benzin istasyonu ve gıda marketi gibi temel ihtiyaçların karşılandığı işletmeler ise sabah 7’den öğleden sonra 15’e kadar açık olacak. 

Navajo’daki sağlık birimleri, bölgedeki en az 34 topluluğun yüksek risk altında olduğunu belirtti. Pazar günü (15 Kasım) bildirilen dört yeni ölümle birlikte, bölgede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 602’ye ulaştı. Bilinen vaka sayısı ise 13 bin 300’ün üzerinde. 

ABD’de bazı eyaletlerde alınan önlemler artırılıyor, maske kullanımı zorunlu hale geliyor

Günlük vaka sayılarındaki artışın ivme kazandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), çeşitli eyaletlerde salgın nedeniyle alınan önlemler artırılırken maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, normalleşme sürecinde frene bastıklarını ve geniş çapta önlemleri uygulamaya geçirmek üzere acil durum ilan ettiklerini duyurdu. Iowa Valisi Kim Reynolds ise eyalette kamusal alanlarda maske kullanımını zorunlu hale getirdiklerini açıkladı. Açıklamalar, ABD’de tespit edilen koronavirüs vakalarının 11 milyona ulaştığı pazar günü (15 Kasım) geldi. Ülkede, günlük ortalama yeni vaka sayısı 150 bini buluyor ve virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının bu hafta 250 bin barajını aşması bekleniyor. 

Ülkenin 48 eyaletinde tespit edilen günlük koronavirüs vakalarının sayısı yükselişte. Ülke çapındaki valiler ve belediye başkanları, salgının ikinci dalgasından en az zararla çıkabilmek için önlemleri artırıyor. Şikago’da dün (16 Kasım) vatandaşlara “evde kal” uyarısı yapılırken Philadelphia ise cuma gününden (20 Kasım) itibaren kapalı mekânlarda bir araya gelmeyi yasaklıyor. Restoranlar da yalnızca paket servis hizmeti sunabilecek. 

Biden ABD Senatosu’na “koronavirüs mali teşvik paketini” onaylamaları çağrısında bulundu

3 Kasım’daki seçimlerde ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, pazartesi günü ülke ekonomisini salgından en az hasarla çıkarmak için mali teşvik paketi çağrısında bulundu. İş dünyasından isimler ve işçi sendikalarıyla görüşen Biden, salgından olumsuz etkilenen ABD ekonomisinin mali desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtti. 

Salgın, pek çok ülkede olduğu gibi ABD’de de toplu işten çıkarmalara ve ekonomide keskin bir gerilemeye neden oldu. Başkent Vaşington’da onaylanabilecek, kapsamlı bir ekonomik yardım paketi salgından darbe alan ABD ekonomisi için tek çıkış yolu olarak görülüyor. Ancak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, yeni bir ekonomik yardım paketinin kapsamı ve içeriği hakkında henüz uzlaşmış değil. 

Demokrat Parti’nin adayı olarak seçimleri kazanan Biden, Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanan 2.2 trilyon dolarlık ekonomik yardım paketini onaylamaları için ABD Senatosu’na çağrıda bulundu. Senatoda otuz yıldır temsil ettiği memleketi Delaware’de konuşan Biden “Bu sorunların hepsiyle başa çıkabilecek kapasiteye sahibiz. Yarın çok geç olur, bugün harekete geçmeliyiz” dedi. 

Bir muhabirin sorusunu yanıtlayan Biden, Trump yönetiminin geçiş sürecinde Biden ve Harris ekibiyle işbirliği yapmayı reddetmekteki ısrarlı tavrını devam ettirmesi halinde, özellikle koronavirüs aşılarının dağıtımı ve yaygın uygulaması sözkonusu olduğunda önemli sorunlara neden olabileceğini söyledi ve koronavirüs yüzünden daha fazla insanın hayatını kaybedebileceğini belirtti. 

Derleyen: Özge Çakır Somlyai

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus